kolmapäev, 29. märts 2017

Kuidas teha lihtsat suhkrumassist roosi.

 
Panen kirja kuidas teha üht lihtsat suhkrumassist roosi, mis ei nõua erilisi töövahendeid. Internetiavarustes on roosi tegemise õpetusi olemas väga-väga mitmeid - lihtsamaid ja keerulisemaid, erinevate töövõtetega jne. See siin ei ole midagi erakordset.
Kui on olemas suhkrumass, tuhksuhkur (et mass ei kleepuks käte külge, lauale), nt sileda põhjaga klaas, hambatikk, väike kilekott (massi hoidmiseks töö ajal, et ära ei kuivaks) ja oma väiksed näpud - siis on kõik tööks vajalik olemas!

Töö käik:
Mudi sobivat värvi suhkrumass soojaks, st püüdes massi venitada ei katke see kohe, vaid venib enne veidi.
Nüüd võta massist tükike ja vooli esmalt sellest suurema sarapuupähkli suurune pall. Kui pall on valmis siis vooli palli edasi nii, et selle ühest otsast saaks koonus, alumine ots vajuta vastu lauda kergelt lamedaks, et püsti seisaks. Jäta ootele.
 
Järgmisena võta massist tükike ja vooli keskmise sarapuupähkli suurune pall, tee neid kokku 5-7. Valmis pallid hoia kilekotis, samuti hetkel mitte kasutuses olev suhkurmass.

Võta kotist üks valmis pall ja vajuta sileda põhjaga klaasi abil õhukeseks lapikuks kettaks (kroonleht). Aseta ketas koonusele nii, et servad ulatuvad üksteise peale (pealmist serva ära kinni veel vajuta) ja samal ajal moodustub massi ketta ülemisest kolmandikust nö uus koonus. Jälgi, et moodustunud koonus oleks kinnine, st pealt vaadates ei paista voolitud koonuse tipp välja. 
 
Võta kotist kolm palli ja vajuta õhukesteks lapikuteks ketasteks, nagu tegid esimesega. Käte vahel võid ketta ülemist osa venitada veidi ning aseta seejärel koonusele nii, et üks serv läheb veidi eelnevalt asetatud ketta serva alla. Vajuta nüüd esimese ketta serv kinni koonuse ja teise ketta serva külge.  Kroonlehtede paremaks kinnitamiseks kasuta kergelt niisket näppu, millega niisuta kinnitatavat ketta serva.Võta järgmine lapik ketas ja aseta 1/3 ulatuses teise lapiku ketta serva alla ja siis järgmine. Nüüd peaks olema moodustunud ring kolmest lapikust kettast. Iga ketta välimine serv kooluta veidi tagasi nii, et koolduv osa tuleks ülalt servalt allapoole diagonaali (ehk koolduv osa jääb ka nö eelneva kroonlehe taha).
 
 

Korda eelnevat tegevust veel kord lisades 3-5 kroonlehte (lapikut ketast). Nende koonlehtede lisamisel kooluta neid eelnevalt nt hambatiku abil enne "roosile" lisamist (kleepimist).

Edasiste kroonlehtede lisamine sõltub juba sellest kui avatud roosi soovid.


Oma töökäiku püüdsin jäädvustada, et oleks veidi lihtsam aru saada. Pildilt on näha, mis juhtub kui liiga palju lisada kroonlehti (viimane roos) või kui neid on liiga vähe (esimene roos). Keskmine on minu jaoks optimaalne.

neljapäev, 16. märts 2017

Cruffin


Interneti laias maailmas võib leida ikka väga ootamatuid leide, millel ei ole mitte mingit seost algselt otsituga. Nii ma siis avastasingi täiesti juhuslikult cruffini pildi ja seejärel otsisin ka juba retsepti. Tegemist on croissant'i ja muffini nn hübriidiga. Täiendava informatsioonina leidsin, et  cruffin'i üheks esimeseks loojaks peetakse  Kate Reid'i Melbourne'st, Austraaliast, kes lõi selle 2013.a. Hiljem registreeris  cruffin'i kaubamärgina ja populariseeris Mr. Holmes Bakehouse San Francisco's. Pärast seda on loodud cruffin'ist erinevaid versioone (erinevad täidised, soolased, magusad) ja tuntud kogu maailmas. Ühest uudise nupukesest lugesin, et inimesed on nõus seisma  ja ootama, millal eelpool nimetatud pagariäri avatakse, sest  väidetavalt müüakse cruffin'id läbi ühe tunniga.... . Väidetavalt valmistatakse neid vaid loetud hulk päevas (üle- või alaküpsenud cruffin'id letile ei jõua), sh nädalavahetusel paarkümmend tükki rohkem, ja ühele kliendile müüakse korraga vaid kaks cruffin'it :).

Tänaseks on Mr. Holmes Bakehouse kergitanud veidi ka cruffin'ite  valmistamise saladusloori. Väidetavalt kulub nende valmistamiseks 3 päeva. Esimesel tehakse tainas, mis tõstetakse seejärel 24 h külmkappi kerkima. Teisel päeval kihitatakse tainas 3 korda võiga, sealjuures pärast igat kihitamist lastakse sel seista 1-2 h ja siis vormitakse cruffin'id, millel omakorda lastakse 12 h külmkapis kerkida. Pärast kerkimist küpsetatakse ja lastakse jahtuda ning täidetakse erinevate täidistega (keedukreem, erinevad maitsestatud kreemid, curd'id jne). Kuidas täpselt vormimine käib, seda ei ole avalikustatud. Samuti ei ole avalikustatud täpset retsepti. Seega ringlevad netiavarustes sarnase tulemuse andvad retseptid. Esimesed cruffin'id tegin siit blogist leitud  ja veidi kohendatud retsepti järgi, kahjuks jäi pilt tegemata, sest taldrikul haigutas vaid puru... . Pildil olevad cruffin'id on tehtud pärmilehttaignaga. Tulemus on suhteliselt sarnane, kuid valmistamise ajakulu pea olematu:).

Retsept: 8 cruffin'it

260 gr nisujahu
6 gr kuivpärmi
4 gr soola
10-12 gr suhkrut
160 gr toasooja vett
35 gr toatemperatuuril võid
110 gr toatemperatuuril võid
veidi võid vormi määrimiseks

Esimesel päeval tõsta kõik ained peale 110 gr või toatemperatuurile 2 h enne taigna valmistamist.
Kaalu valmis jahu  ühte kaussi ja kuivpärm ning vesi teise kaussi. Sega pärm ja vesi kuni pärm on täielikult lahustunud, nüüd sega juurde sool ja suhkur ning sega lahustumiseni. Tõsta 2/3 jahu kogusest vee-pärmi-suhkru-soola segusse ja sega läbi. Nüüd lisa osade kaupa järele jäänud jahu ning sõtku kuni saad ühtlaselt sileda taigna, mis enam käte külge ei hakka. Vormi taignast pall ja pane kaussi ning jäta külmkappi kerkima järgmise päevani (12+ h). Järgmisel päeval võta 110 gr võid 2h enne taigna rullimast välja, et see jõuaks soojeneda toatemperatuurile. Ära mingil juhul sulata võid!  Nüüd valmista ette muffinipann määrides 8 pesa seest võiga.Võta tainas välja ja jaga neljaks võrdseks osaks. Kui sul on pasta masin, siis saad selle abil rullida iga osa õhukeseks lindiks ning määrida pealt võiga ja rullida kokku (kokku tuleb rullida taignalint pikuti, st ühest lühemast otsast teise otsani). Väga laiaks ära rullitavat tainast venita, sest siis on raske võid peale määrida. Nüüd lõika rull pikuti pooleks ja keera nii kokku, et äsja lõigatud pind (kihid) jääks väljapoole, st küpsemisel on hästi näha kihilisus. Tõsta need kaks cruffin'it vormi ja rulli järgmine osa taignast. Kokku saad neli rulli, mis tuleb poolitada ehk siis, saad 8 cruffin'it. Kui sul pasta masinat ei ole, siis rulli taignarulli abil iga neljandik taignast nii õhukeseks pikaks lindiks kui suudad ja määri pealt võiga ning rulli kokku alustades ühest lühemast otsast ja lõpetades teisega. Nüüd lõika rull pikuti pooleks ja keera nii kokku, et äsja lõigatud pind (kihid) jääks väljapoole, st küpsemisel on hästi näha kihilisus. Kui kõik cruffin'id on vormitud ja vormi pandud kata vorm pealt toidukilega ja jäta külmkappi üleöö kerkima. Enne küpsetamist eemalda vormilt toidukile. Küpseta järgmisel päeval 210 kraadi juures 25 min või  kuni pealt on mõnusalt pruunid. Jahuta. Jahtunud cruffin'ile löö keskelt nuga õrnalt sisse - nii uuristad süvendi kuhu saad panna täidise.  Puista peale tuhksuhkrut. Pildil olevad cruffin'id on täidetud tavalise kohupiima-vahukoore täidisega. Naudi samal päeval.

Kohupiima-vahukoore täidis:
200 ml vahukoort
20 gr suhkrut
200 gr kohupiima

Vahusta vahukoor suhkruga ja sega juurde kohupiim. Kasuta kohe.

Tähelepanekud:
- erinevate tootjate jahud käituvad erinevalt, mistõttu ei tasu kogu jahu korraga vedeliku hulka segada.
- pastamasina kasutamisel tee rullitav taigen kergelt jahuga kokku, muidu kleepub masina külge kinni.
- kui tahad cruffin'id ühe päevaga valmis saada, siis tuleb kergitamised teha soojemas ruumis ja jälgida põhimõtete, et kuni on kerkinud kahekordseks.
- selleks, et cruffin'id kerkiksid ilusti ülespoole ja ei vajuks kuidagi viltu, tuleks kasutada sügavamat ja sirgete (mitte ülalt laienevat) servadega muffinivormi või kasutada tavalise vormiga tehes lisaks metallrõngaid. Küpsetuspaberist tehtud kõrgemad silindrid (toestatud lisaks fooliumiga) seda ülesannet hästi ei täida - cruffin'id vajuvad viltu.
- ole ettevaatlik cruffin'itele täidise jaoks süvendite tegemisel - jäta põhi terveks, muidu tuleb täidis välja.
- kui aega on vähe, siis kasuta poest ostetud pärmilehttaigna lehti. Võta üks leht, niisuta kergelt, et teine leht sinna peale kleepuks ning keera rulli. Lõika rull neljaks viiluks ja pane muffinivormi nii, et lõikepind jääb ülespoole. Korda sama kahe järgmise taignalehega. Kata vorm pealt toidukilega ja jäta ööseks külmkappi kerkima. Enne küpsetamist eemalda toidukile. Küpseta 210 kraadi juures 25 min, kuni pealt on mõnusad pruunid ja seest küpsenud. Jahuta ja täida.

kolmapäev, 15. märts 2017

Peekoniga küpsetatud sea sisefilee

Seekord lisan oma retseptide kogusse ühe tõeliselt hea sisefilee retsepti. Tegemist on jällegi juhusliku leiuga neti avarustest, mis ületas ootusi. Maitse jäi ootamatult mahlane, kergelt suisumekine, maheda maitseseline ja suussulav. Ühesõnaga sööjad olid rahul, mis tegelikult ongi oluline. Kui olen leidnud sobiva kastme selle juurde, siis on põhjust pakkuda ka oma külalistele.
Retsept on pärit siit. Algupärane retsept on kahele kuid tegelikult jätkub 3-4 sööjale.

Retsept:

453 gr (1 lbs) sea sisefilee
110-140 gr pikemaid suisupeekoni viile (nt Maks ja Moorits)
1/2 tl soola või 3/4 tl meresoosoola
1 spl (triiki) pruuni suhkrut (või muud meelepärast)
1 tl ürte või vürtse, kuivatatud tüümiani, värsket rosmariini või jahvatatud kaneeli
1 spl sinepit (Dijoni või teralist või Põltsamaa kanget sinepit)
värskelt jahvatatud musta pipart

Kuumuta ahi 230 kraadini (pöördõhk). Kata sügavam ahjuplaat küpsetuspaberiga.
Valmista ette sisefilee eemaldades sellelt valge sidekoe ja nähtava rasva. Sega väikses kausis kokku pruun suhkur, sinep ja valitud meelepärased ürdid ja/või vürtsid. Kata saadud seguga kogu filee. Maitsesta pipraga ning murra väiksem filee ots tagasi (jääb sisuliselt kahekorra ühest otsast) filee alla nii, et kogu filee jääks nüüd ühtlase paksusega. Nii küpseb kogu filee ühtlaselt ja väldid üle küpsetamist õhemast otsast. Lao toidukilele peekoniribad nii, et iga järgmine jääks veidi eelmise riba peale. Nüüd tõsta peekoniribade peale juba maitsestatud sisefilee ning keera toidukile abil see peekoniribade sisse. Peekoniribade ühenduskohad kinnita üle nt hambatikkudega ja tõsta liha ettevalmistatud ahjuplaadile. Puista üle värskelt jahvatatud pipraga ning küpseta ahjus kuni liha sisetemperatuur on 63 kraadi. Selleks kulub u 25 min. Viiluta liha ja serveeri.


Tähelepanekud:
- kui su ahi võimaldab 260 kraadi, siis kasuta seda ja küpseta liha u 20 min.
- kindlasti kontrolli liha õiget küpsusastet lihatermomeetriga. Mõni kraad üle küpsenud liha on veel mahlane ja seest õrn roosa. Üleküpsenud liha on seest ühtlaselt hall ja puine.
- kasuta meelepäraseid ürte, kõike korraga ei pea kasutama.
- kindlasti kasuta hambatikke või muud vahendit, et kinnitada peekoniribade otsad, vastasel juhul küpsevad need liha peal lihtsalt krussi ja ei jää visuaalselt ilusad.