esmaspäev, 24. september 2018

Banaani-pekaanipähklite kook.

 
 
Ikka juhtub, et kapile on jäänud mõni üleküpsenud banaan. Tavaliselt neid keegi enam ei taha, sest on juba läägelt magusad niisama söömiseks. Smuuti jaoks piisab aga juba ühest. Seekord oli mul neid käepärast tervelt kolm. Nii saigi proovitud uut retsepti, mis oma järge kannatlikult ootas.
Retsept on raamatust M. Turner "Tordikool". Kuna algne retsept on üpris suurele kogusele, sai seda kohendatud/ mugandatud. Kogusest tuleb 9 kooki, mille vormid on suurusega 5*5 cm. Maitsesid väga head ja kuulutati, et võib teinekordki teha:)

Retsept:

250 gr küpseid banaane
37 gr võid
1/2 tl vanillipastat
1/2 tl riivitud apelsinikoort
1 väike lahti klopitud muna
188 gr nisujahu
62 gr suhkrut
1/2 tl küpsetuspulbrit
1/2 tl söögisoodat
4-5 kivideta datlit
62 gr hakitud pekaanipähkleid
30 gr kuldseid sultana rosinaid või kuivatatud jõhvikaid


Kuumuta ahi 180 kraadini.
Suru banaanid suures kausis koos sulavõi, vanillipasta, apelsinikoore ja klopitud munaga pudruks. Sega teises kausis kokku jahu, suhkur ja kergitusained. Lisa kuivainesegule hakitud datlid, pekaanipähklid ja soovi korral kuivatatud puuviljad ning sega läbi. Vala jahusegu banaanisegusse ja sega, kuni tainas on korralikult segunenud. Jaota võrdselt vormidesse ja küpseta 20 min või kuni koogid on pealt kuldpruunid. Lase 5 min jahtuda ahjuplaadil/ metallvormis ja tõsta restile jahtuma.

kolmapäev, 19. september 2018

Tort kõige-kõige vanemale


Pilt ütleb kõik!

Tegemist mustriga kakaobiskviidiga, millele sisuks mustsõstra-vaarika, kohupiimakreemi ja vahukoorest koosnev kreem. Kaunistused valgest šokolaadist.

teisipäev, 18. september 2018

Gluteenivaba keedutainas

Kui paarkümmend aastat tagasi tundus gluteenitalumatus ikka hull haigus, siis täna on see väga tavaline. Loomulikult on täna palju ka selliseid inimesi, kelle jaoks on see rohkem moevärk - a la ma ei söö gluteeni sisaldavaid tooteid. Teisalt on aga väga palju neid ja just lapsi, kelle jaoks on see ikkagi tõsine probleem.  Veel viis aastat tagasi ei olnud meie kaubandusturul nii palju alternatiivseid tooteid kui seda on täna, sama probleem oli retseptidega. Väga palju oli selliseid retsepte, et ....oeh, ausõna oli küsimus, et kas inimene kes retsepti avaldas oma nime all on seda ikka ise proovinud või on lihtsalt tõlkinud.
Püüdes leida sobivaid retsepte ning ikka ja jälle komistada "käkkide" otsa tekitas ikka tõelise umbusu, et kas üldse on olemas normaalseid alternatiive. Täna võib öelda, et kuigi neid on vähe, on need siiski olemas. Seepärast kirjutan retseptikogusse gluteenivaba keedutaigna retsepti, mille leidsin juhuslikult ja mis minu suureks rõõmuks toimis. Retsept on pärit siit. Suured tänud! Tuuletaskud maitsesid väga head!
Õhulised taskud on riisijahuga. Tumedad toortatrajahuga, millega õhulisust aga ei tekkinud.

Retsept:

100 gr võid
1 tl suhkrut
Näpuotsaga soola
100 ml vett
100 ml piim
150 gr täisterariisijahu (kasutasin VeskiMati riisijahu)
4 muna 

Keedutaina valmistamiseks tuleb esmalt potis kuumutada või, suhkur, sool ja vesi. Lase segu keema tõusta ning lisa seejärel piim. Klopi sisse kogu jahu ning keeda tainast madalal kuumusel 5 min. Sega tainast pidevalt, et see poti põhja kinni ei jääks. Kuumutamise lõpuks peaks tekkima tainapall.
Tõsta tainas kaussi ja jäta 5-10 min jahtuma. Lisa tainasse ükshaaval munad. Kui tõstes jääb üles terav tipp, on tainas valmis. Liigne muna – vedel tainas.
Pritsi läbi pritskoti tainapallid. Tipud suru märja näpuga alla, et need küpsemisel kõrbema ei läheks.
Enne ahjupanekut pritsi tuuletaskuid veepritsiga pealt veidi niiskeks. Nii lükkad kooriku tekkimist edasi ning küpsetis kerkib paremini, kuna keedutaina puhul ongi kergitajaks veeaur.
Küpseta  200 kraadi juures 10 min ja seejärel 180 kraadises ahjus veel 20 min. Ära ahjuust küpsetamise ajal ava.
Küpsenud taskutesse torka tikuga auk, et niiskus saaks välja tulla ja jäta veel ahjus ca 10-15 min kuivama.


Karamelliseeritud valge šokolaad

Täna jõuab siia retseptikogusse mitte koogi- või tordiretsept vaid hoopis midagi muud.
Retsepti otsisin puht isiklikust vajadusest, pärast seda kui oli raskusi karamelliseeritud valge šokolaadi leidmisega. Retsepti leidsin siit. Põhjus, miks ma selle eraldi kirja panen on see, et selle valmistamine on tegelikult imelihtne, kuid võtab aega. Kui see on aga kord valmis tehtud, siis saab väga edukalt jahedas, kuivas ja pimedas säilitada (u +15 ( +/- 3) kraadi juures) ning on käepärast võtta.
 
Karamelliseeritud valge šokolaad:
 
340 gr valget šokolaadi (või nööpe) (min 34% kakakovõi sisaldusega)
näpuotsatäis soola
 
 
Kuumuta ahi 120 kraadini.
 
Jaota hakitud/tükeldatud šokolaad küpsetuspaberile ja kuumuta ahjus 10 min.
Võta ahjust välja ja sega puhta, kuiva spaatliga.
 
Jätka küpsetamist 30-60 min, segades iga 10 min järel. Mingil hetkel võib sulanud šokolaad näida tükiline, kuid jätka segamist ja see läheb siledaks ja karamelliseerub.
 
Küpseta, kuni valge šokolaad näeb välja sügav-kuldne-pruun ja maitseb karamelliselt. Lisa nüüd suts soola ja sega läbi. Tõsta jahtuma teisele küpsetuspaberile siludes u 2 mm paksuse kihina paberile. Jahtunult murra tükkideks ja säilita nt minigrip kotis või kaanega purgis.
 
Kui juhtub, et segu on ikka täiesti tükiline ja segamisega ilusaks siledaks ei lähe, siis kraabi segu kaussi ja blenderda läbi enne jahtuma panemist.