kolmapäev, 26. detsember 2018

Profitroolide assortii

 
 
Sel, 2018.a jõulude ajal, oli meie jõululaual magusaks ampsuks profitroolide assortii ja inglise puuviljakeeks.
Profitroolid olid ise tehtud tavalise keedutaigna retsepti järgi koos krõbeda kattega.
Täidiseks oli nii traditsiooniline ja vaieldamatu lemmik ehk siis kohupiima-vahukoore täidis ning uuteks maitseteks valge šokolaadi ja jõhvika täidis ning tumeda šokolaadi kreem.

Retsept:
Tumeda šokolaadi kreem (jätkub 10-12 profitrooli täitmiseks)

90 gr tumedat šokolaadi
10 gr maisitärklist
30 gr suhkurt
2 munakollast
220 ml täispiima
50 ml 35%-list koort

Haki šokolaad ja sulata vesivannil. Klopi munakollased suhkru ja maisitärklisega heledaks vahuks. Kuumuta piim ja koor potis kuni keemiseni ja vala 1/3 segust munasegule ja sega hoolega. Nüüd vala saadud segu potti tagasi piima-kooresegu juurde ja kuumuta madalal kuumusel pidevalt segades kuni segu pakseneb. See peab muutuma kreemjaks ja läikivaks. Nüüd võta segu tulelt ja vala 1/3 osa kaupa sulatatud šokolaadile ise samal ajal pidevalt segades. Kui ka viimane osa on šokolaadile segatud jäta segu jahtuma toatemperatuurini ja siis tõsta külmkappi täielikult jahtuma. Kasuta jahtunud profitroolide täitmiseks.

Tähelepanekud:
- mida tumedam on šokolaad, seda tugevam jääb šokolaadi maitse. Tumeda šokolaadi võib asendada 1/2 ulatuses ka tavalise piimašokolaadiga - tulemuseks on veidi mahedam maitse.
- jahtumiseks kata kreem pealt toidukilega nii, et toidukile oleks vastu kreemi - nii väldid kondensvee tekkimist toidukilele ja hiljem valgumist kreemile.

Valge šokolaadi- jõhvika täidis (jätkub 10-12 profitrooli täitmiseks)


300 gr jõhvikaid (külmutatud)
40 gr suhkut
250 gr valget šokolaadi
136 gr jõhvikapüreed (u 125 ml)
40 gr võid (toasoe)

Valmista esmalt jõhvikapüree. Pane jõhvikad potti ja purusta saumikseriga püreeks, lisa suhkur ja lase keskmisel kuumusel pidevalt segades keema. Kurna läbi sõela. Sellest kogusest saab 240 gr püreed. Säilita ülejääk sügavkülmas järgmiseks korraks.

Haki valge šokolaad väikesteks tükkideks. Mõõda välja jõhvikapüree ja kuumuta see keemiseni ning vala šokolaadile, sega ühtlase konsistentsi saavutamiseni. Lisa toasoe või ja sega läbi. Parema tulemuse saamiseks kasuta saumikserit. Jäta segu tahenema toatemperatuurile. Ca 45-60 min pärast (olenevalt ruumi temperatuurist) on segu paraja konsistentsiga, et sellega profitroolid täita. Kui soovid pehmemat ja hapukama maitsega täidist, siis lisa jõhvikapüreed veidi rohkem.


teisipäev, 18. detsember 2018

Apelsinimaitseline piparkoogitainas

Juba eelmisel, 2017. aastal, tahtsin proovida apelsinimaitselist piparkoogitainast. Proovisin erinevaid retsepte..... ja kahjuks ei õnnestunud saavutada vähimatki apelsinimekist. Jäin ikka klassika juurde, mis on meie suur lemmik. Samas jäi kuidagi kripeldama, et peaks ikka proovima veel, et kas apelsin annab maitsele juurde või jääb klassika peale.
Sel aastal aga otsustasin, et võtan aluseks oma parima toimiva retsepti (leitud aastal 2007 Delfi naistelehe foorumist, avaldajaks Bubs) ja kohendan seda nii, et saavutan lõpuks soovitud tulemuse. Asi õnnestus! Nüüd on piparkoogid valmis ja veidigi kõrvale pandud, et pühade ajal ka midagi krõbistada oleks:)

Need piparkoogid maitsesid väga hästi ja  tõesti teisiti, kui meie klassikaline retsept. Kindlasti teeme selle järgi veel piparkooke, kuid seda juba järgmisel aastal.

Retsept:
Apelsinimaitseline piparkoogitainas
kogus 760 gr

0,38 dl tumedat suhkrusiirupit
150-200 ml värskelt pressitud apelsinimahla (kokku keedetult 75 ml)
180 gr demerera roosuhkrut
1,5 tl soodat
1/2 tl pomerantsikoort (võib ka ära jätta)
6 gr piparkoogimaitseainet (Santa Maria), kui soovid vürtsisemat, siis lisa 8-10 gr
120 gr võid (toasoe)
330 gr nisujahu (või 270 gr nisujahu ja 60 gr mandlijahu)
2 apelsini peenelt riivitud koor (suured apelsinid)

1. Riivi vahatamata apelsinidelt koor ja pressi välja mahla 150-200 ml. Pane apelsinimahl potti ja keeda kokku, et järgi jääb 75 ml mahla.
2. Lisa potti mahla juurde suhkur, suhkrusiirup, pomerantsikoor, piparkoogimaitseaine ja sooda. Kuumuta madalal kuumusel ca 5-7 min. Sega pidevalt.
3. Jahuta segu u 60 kraadini, lisa või ja sega kuni on sulanud, lisa riivitud apelsinikoor ja sega läbi. Jäta jahtuma, kuni on saavutanud toatemperatuuri.
4. Lisa jahtunud segule nisujahu (või mandli- ja nisujahu segu). Sega korralikult läbi ja pane kas suletavasse säilituskotti või paki toidukilesse ja tõsta külmkappi vähemalt 2-3 päevaks maitsestuma.
5. Rulli tainas küpsetuspaberil ja lõika sobivad vormid välja.  Küpseta ahjus 185 kraadi juures (pöördõhk) 8-10 min.


Tähelepanekud:
- mandlijahuga tainas on oluliselt pehmem ja kleepuvam, mistõttu tuleb rullimisel kasutada kas täiendavalt nisujahu või siis rullida tainas kahe küpsetuspaberilehe vahel. Nüüd tuleks lõigata välja vormid ja siis vormide vahele jääv tainas küpsetuspaberilt ära korjata ja uuesti rullida.
- tulevad krõbedad piparkoogid, kes soovib pehmeid piparkooke tuleks valida muu retsept.
- tainas säilib külmkapis väga hästi.

pühapäev, 16. detsember 2018

Piparkoogiporjekt 2018


2018.a piparkoogiprojekt oli päris töömahukas 2*3 täistööpäeva ja pisut pealegi.
 
Esmalt oli idee valmistada lastega piparkoogimaju. Tegemine, st kaunistamine ja majade kokkupanemine tänu lisa kätepaarile läks "kõigest" 3,5 h alates asjade laiali jaotamisest kuni lõpuks põranda pühkimiseni:). Kõige selle ettevalmistus võttis aega kolm tõsist tööpäeva. Majakomplekte oli tarvis 24 ja mõned varuks, sest tegijal juhtub nii mõndagi. Juhtus aga nii, et kõik olid väga hoolsad ja ettevaatlikud. See, et paar lisadetaili läheb vaja on asjade loomulik kulg. Töörõõm oli laste silmist näha ja eriti uhked olid nad oma kätetööd vanematele näidates ja koju viies.
Kokku kulus projekti ettevalmistamiseks 6,2 kg tainast, 3,5 kg glasuuri, lisaks värvilisi nonparelle, seemneid, "Merekivi" komme, veidi suhkrumassi, karamelli, 24 ettevalmistatud alust, 17 m tsellofaani, hulk küpsetuspaberit ja pritskotte.
Mida andis projekt mulle? Tunde, et ma suudan koostada projekti ja selle ka ellu viia. Tegemise juures tuli arvestada, et osa tainast oleks gluteeni-, muna- ja kaseiinivaba ning osa glasuuri munavaba.
Ettevalmistus oli küll väga töömahukas - ainuüksi taigna rullimisele kulus 6 h, küpsetamisele 4 h, glasuuri valmistamisele 2 h ja pakkimisele 2 h, detailide komplekteerimisele ja pakkimisele 2h, aluste ettevalmistamisele, sh nende kuivatamisele 3 h, materjalide kokku otsimine ja ostmine ning lisaks kogu muu ettevalmistuseks vajalik. Kuna ajavaru oli arvestatud piisav, sai kõik kiirustamata tehtud ja ainus mure oli, et kõigile jätkuks kenasti kaunistusi - jätkus:). Lisaks said nad ise suhkrumassist lumehelbekesi vormida - tekkis lausa organiseeritud järjekord:). Aitäh kõikidele tublidele meisterdajatele!
Näide ühest 6.a poisi tehtud tööst, mis leidis oma koha meie kodus -



Teine projekt, mille idee tekkis juba oktoobris netist leitud üht Londonis 2016.a valmistatud maja nähes oli väga ambitsioonikas - teha valgustusega piparkoogimaja ehk siis nö edasiarendus esialgu nähtust. Tol hetkel ma ei teadnud, et selline maja on nö selle hooaja trend Eestis:). Nüüd, detsembris olen näinud nii kohviku vaateaknal analoogselt üles ehitatud maja kui ka ühe Eesti enda tegija väga sarnast maja.
Mul olid, aga veidi teised plaanid sellega. Projekt jälle väga töömahukas -  projekteerida majad, lõigata need noa abil taignast välja sh iga aknaava, küpsetada, valmistada glasuur ja värvida, glasuurida majad ja kuivatada, lõigata välja "klaasid" akendele, valmistada ette alused, valgustus, sobitada ja "liimida" majad alustele, valmistada majade katused, viimistleda ääred ja lõpuks lisada pintsettide abil väiksed tähed ning saigi valmis. Aega kõigest 3 päeva:).
 
 
Kuna läks juba küpsetamiseks, siis tuli meelde tuletada ja kätt harjutada ka pitsiliste piparkookidega.
 
 
Sellega on suuremad piparkoogi projektid ja küpsetamised minu jaoks sel aastal lõppenud! Jäänud on  vaid apelsinimaitselise piparkoogitaigna "tuunimine" ja kirjapanemine. 
Ilusaid saabuvaid pühi!