teisipäev, 8. november 2016

Põdraliha ravioolid

Kui käes on ebatavaline tooraine, siis tuleks seda kasutada ka pisut teisiti kui tavaliselt ollakse harjunud. Seekord oli plaan teha ravioole. Pelmeene tegin esimest korda tudengipõlves, teinekord vist sugulasel Soomes külas olles ja kolmas kord.... . Ühesõnaga olen ma neid ikka päris mitmeid kordi teinud. Seekord ravioolid. Mis vahe on pelmeenil ja ravioolil? Mõlemal on lihapallike taignas:) Põhimõtteliselt on tegemist suhteliselt sarnaste asjadega. Peamised erinevused, mis retsepte lugedes on välja tulnud, on see, et pelmeenide taignasse käib lisaks jahule ka vesi ning kasutatava jahu erinevus. Pelmeenide puhul siis tavaline nisujahu. Ravioolide puhul kasutatakse nn kõvemat tüüpi (00) nisujahu.  Lisaks on erinevates raviooli taigna retseptides munakogus erinev - on neid kus on terve muna ja on neid kus on rohkelt munakollaseid. Pelmeeni taigna puhul sellist erisust märganud ei ole.

Pastataigna retsept pärineb Suurest kokaraamatust:
165 gr jahu
1/2 tl soola
2 muna

Kaalu jahu kaussi, lisa sool ja vajuta kuhjakesse lohk. Klopi lahti munad ja kalla jahu-soola lohku. Nüüd hakka kas kahvli abil või käega või mikseriga (taigna konksud) muna ja jahu kokku segama, kuni saad ühtlase sileda palli. Juhul, kui pall on kleepuv, lisa veidi jahu juurde, kuni enam nii kleepuv ei ole. Pane toidukilesse ja jäta vähemalt 30 min kuni 2 h seisma.

Samal ajal valmista täidis. Täidise retsept on seekord omalooming (ei käinud kusagil piilumas; kui  keegi tunneb, et algallikale on jäetud viitamata, andku teada!)

355 gr põdraliha
130 gr peekonit
0,5-0,6 dl vett
1/2-3/4 tl soola  (kui soolasemat siis 3/4 tl)
1/4 tl purustatud pipart
1 sibul

Puhasta põdraliha kelmetest ja tükelda veidi väiksemaks. Peekonil lõika kamar ära. Nüüd aja nii põdralihatükid kui ka peekon läbi hakklihamasina. Hinnalise lihakraami kättesaamiseks hakklihamasinast aja viimasena läbi veidi tahkunud leivaviil. Kui leivapuru hakkab juba välja tulema, peata masin. Peenestatud lihamassile lisa soola, pipart ja küüslaugupressist läbilastud sibul. Sega segu korralikult läbi. Lisa vesi ja sega veelkord läbi. Nüüd vormi käte vahel pallikesed (u sarapuupähkli suurused) ja tõsta need taldrikule oma aega ootama külmkappi. Hakka töötlema pastatainast. Mina kasutan selleks pastamasinat. Võta pool taigna kogusest ja vormi esmalt pall, siis vajuta lapikuks ja lase läbi pastamasina kõige laiema vahe. Voldi otsad keskele kokku ja lase veelkord samast vahest läbi. Juhul kui tainas on kuidagi kleepuv, siis tee käed vähese jahuga kokku silu tainas üle. Kui su tainas on mõnusalt sile, siis keera rullide vahe ühe astme võrra väiksemaks. Rulli paar korda läbi ja jällegi vahe väiksemaks kuni on jäänud veel 2 kitsamat vahet, nende vahel ära enam rulli.  Nüüd võta rullitud riba ja aseta kergelt jahusele lauale, jälgi, et tainas sinna kinni ei jääks! Tõsta taignariba keskele ettevalmistatud lihapallid jättes pallide vahele u 1,5 cm. Tõsta endapoolne taignaserv lihapallide peale ja vajuta kergelt näppudega lihapallide vahed omavahel kokku. Tõsta nüüd peale välimine serv ja vajuta pealmine tainas  kinni eelnevalt märgitud kohtades. Korda sama teise poole taignapalliga.  Kui tarvitad ravioole kohe, siis aseta keevasse vette ja keeda pärast pinnale tõusmist veel 4-5 minutit. Kui tarvitad hiljem, siis tõsta valmis vormitud ravioolid kandikule või muule alusele, mille saad tõsta sügavkülma. Pärast külmumist võib ravioolid karpi või grip-kotikesse kokku panna. Valmistamisel lisa külmunud ravioolid keevasse vette ja keeda pärast pinnale tõusmist 4-6 minutit. Kontrolli ravioolide valmidust selliselt, et tõstad ühe keevast veest välja ja lõikad pooleks - kui enam ei ole roosa, on valmis.  

Tähelepanekud:
- Juhul, kui su tainas ei kleepu hästi kokku, siis tee taignaservad pisut niiskeks.
- Et pastatainas laua külge ei kleepuks peaks olema seal piisavalt jahu, aga mitte liiga palju.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar