kolmapäev, 28. detsember 2016

Inglikook

Seda kooki ajendas proovima mandli-darquoise  ja seda põhjusel, et selles on oluliselt vähem suhkrut kui nendes retseptides, mida seni olin katsetanud. Omapärase ja tummise maitse lisas kakao, mistõttu ei olnud koheselt isegi tunda, et tegemist oli mandlijahuga küpsetisega.  Maitsekooslus oli tõesti super. Parasjagu magus, mida täiendas kergelt hapukas täidis. Tänud retsepti eest Rita Osa'le! Retsept ilmus 2016.a detsembrikuu ajakirjas Oma Maitse ja teise nime all. Kuna viidatud retsepti järgi on tehtud vaid koogipõhjad ja osaliselt täidis, siis kannab siin blogis see kook vastavalt kaunistusele inglikoogi nime.

Retsept (18-20 cm läbimõõduga vorm):
Mandli-darquoise

4 munavalget
100 gr suhkrut
20 gr kakaopulbrit (suhkruta)
100 gr mandlijahu

Kreem

4 lehte želatiini
300 gr vanilli-kohupiimakreemi
200 ml vahukoort
20 gr suhkrut
2 spl piima
150-200 gr mustsõstraid (sobivad ka külmutatud marjad) vms hapukaid marju

Kuumuta ahi 175 kraadini (pöördõhu funktsioon!). Joonista 18 cm või 20 cm läbimõõduga koogivormi järgi 2 ringi küpsetuspaberile, keera paber teistpidi (joonega märgitud pool vastu ahjuplaati) ja aseta see ahjuplaadile. Mõõda välja suhkur, kakao ja mandlijahu. Sõelu mandlijahu koos kakaoga suurde kaussi. Soovitavalt sõelu kaks korda. Jäta kõrvale. Nüüd vahusta munavalged pehmete tippudega vahuni ja lisa suhkur kolmes osas. Enne järgmise osa suhkru lisamist peab olema eelmine osa täielikult sulanud. Kui viimane osa suhkrust on samuti munavalgevahus ära sulanud  võta 1/3 vahtu ja lisa mandlijahu-kakao segule. Sega korralikult läbi. Lisa järgmine 1/3 osa ja lõpuks viimane. Nüüd sega väga õrnalt. Jälgi, et kogu mandlijahu-kakao segu oleks munavalgevahuga ühtlaselt segunenud, st ei esine jahutükke-klompe. Tõsta segatud tainas pritskotti millel on sirge otsaga tülle (läbimõõduga 10 mm, max 14 mm) ning pritsi küpsetuspaberile 2 spiraalset ketast (eelnevalt märgitud joonte järgi). Küpseta ahjus 10-12 min. Põhi peab jääma pealt kergelt pehme. Küpsust kontrolli kokteilitikuga, kui tikk väljavõttes jääb puhtaks on põhi valmis, kui mitte, küpseta põhja veel paar minutit. Jäta jahtuma restile.

Samal ajal kui koogipõhjad jahtuvad valmista ette vorm (eemaldatava põhjaga vormi nn rõngas) või koogirõngas ja serveerimisalus, millele koogi asetad. Soovi korral kasuta tordikilet või küpsetuspaberi ribasid (riba laius on vormi kõrgus) ning vooderda sellega vorm/ koogirõngas. Kui põhjad on jahtunud, eemalda need küpsetuspaberilt pika palettnoa abil tõmmates sellega põhja alt läbi. Aseta üks põhjadest vooderdatud rõngasse ja valmista nüüd kreem.

Kreemi valmistamiseks pane želatiin külma vette likku. Vahusta külmkapikülm koor suhkruga ja tõsta tagasi külma. Soojenda piim väikses kausis  (vähemalt 80 kraadi) ja sulata selles želatiin. Tõsta supilusikatäis  vahustatud vahukoort  sulatatud želatiini sisse ja sega läbi. Nüüd tõsta veel 2 supilusikatäit vahustatud koort ja sega ühtlaseks. Jäta hetkeks ootele. Sega kohupiimakeem vahustatud vahukoorega ja lisa koore-želatiini segu. Sega korralikult läbi ja tegutse nüüd kiirelt, sest segu hakkab hanguma. Vala pool segust ettevalmistatud koogirõngas olevale põhjale, lisa (külmutatud) marjad ja siis koheselt teine pool segust peale. Tõsta kõige peale teine koogipõhi ja vajuta kergelt käega, et see haakuks seguga. Kata kook pealt sõelutud tuhksuhkruga. Jäta külmkappi tahenema 3-4 h kuni üleöö. Head koogi nautimist! 
 
Pildil oleva koogi puhul on kasutatud piparkoogivorme, et tekiksid kontuurid. Vormid on asetatud enne suhkru peale raputamist. Pruun suhkrust kaunistus ei ole antud juhul korrektne, mistõttu seda retsepti hetkel veel jagada ei saa.

Tähelepanekud:
- munavahus suhkru sulamist kontrolli nii, et võtad 1/5 teelusikatäit või veidi vähem ja katsu näppude vahel - kui on veel teraline, jätka vahustamist kuni enam teraline ei ole. Eriti oluline on see pärast  viimase suhkruosa lisamist.
- vormi/ koogirõnga vooderdamine tordikile või küpsetuspaberiga kergendab hiljem koogi kättesaamist vormist. Eriti sileda serva saamiseks tuleks tordikile määrida õrnalt kookosõliga.
- hea kreemi konsistentsi saamiseks on oluline, et vahukoor oleks külm enne vahustamise alustamist. Vastasel juhul ei lähe see hästi vahtu ja hiljem on kook veidi kummise maitsega, mitte mõnusalt kreemine.





laupäev, 24. detsember 2016

Piparkoogimaja



Piparkoogimaja tegemist igatsesin juba lapsepõlves. Siiani mäletan, kuidas palusin ema, et ta teeks piparkoogimaja. Isegi detailid said tehtud paberist valmis ja taignast küpsetatud. Kas maja kokku sai või kuidas me seda täpselt tegime, seda kahjuks enam ei mäleta. Üleüldse, meeldis mulle ja vennale teha piparkooke omatehtud vormide järgi, st paberist šablooni järgi. Viimased tegime aga oma värvimisraamatute piltide järgi. Jah, ka nõukaajal ja selle lõpus olid olemas värvimisraamatud lastele:).
 Järgmine kord tegin maja ise alles täiskasvanueas. Mäletan, et oma päris esimese maja tegin poest ostetud valmis detailidest. Ei teagi, kas täna on võimalik maja valmis detaile osta, aga u 7 a. tagasi oli. No ja kaunistus.....täna oleks vist veidi piinlik vaadata pilti ja tunnistada, et see on täiskasvanu tehtud:). Pärast seda katsetust olen ikka maja teinud, ühe segi pisikestele sugulastele kinkinud 5 a. tagasi. Kuuldu järgi hakati seda järgmisel päeval vaikselt võidu sööma:)
Möödunud aastal, st 2015.a sai tehtud sellised majad -
Julge plaan oli! Ja kui palju vorme ma ahjust stiilis S. Dali "Sulavad kellad" välja võtsin:). Viis korda kindlasti. Katused olid lihtsad teha võrreldes silindrite ehk majadega. Oleks ju võinud ka tänavu teha midagi sarnast lihtsuse huvides, aga no ei saanud. Tegelikult andis tänavuse maja ja selle kaunistamise tõuke hoopis Seikluskohvikus toimunud koolitus, kuhu ma registreerimisega hiljaks jäin ja koolitusele lihtsalt ei mahtunud. Seega tuli ise hakata proovima. Nüüd aga kõigest järjekorras.
Et postitus liiga pikaks ei läheks, siis esmalt tänavune maja ja järgmine postitus ümmarguste majade tegemise kohta.
Kõigepealt tainas. Selle retsepti järgi olen teinud tainast juba alates 2007.a. Retsepti leidsin kunagi Delfi naistele foorumist ja selle pani sinna kirja keegi Bubs. Tänud talle!
 
Retsept :
(tainast u 1,4 kg)
 
3/4 dl suhkrusiirupit (tume DanSukkeri oma)
1 1/2 dl vett
4 dl suhkrut (võib ka 2,5-3 dl, vähem magusam)
3 tl soodat
1 spl pomerantsikoort
2 tl jahvatatud ingverit
2 tl jahvatatud nelki
2 tl jahvatatud kaneeli või 12 gr Santa Maria piparkoogimaitseainet
275 gr võid
11 dl (660 gr) nisujahu
 
Mõõda u 4,5 l potti suhkur, vesi, siirup, sooda ja maitseained. Lase keema  mõõdukal kuumusel ja sega. Lase podiseda u 5 minutit. Kui siirup tahab potist välja ronida, keera kuumus väiksemaks ja sega. Kui siirup on valmis, lase jahtuda u 60 kraadini ja lisa või, et see sulaks siirupis ära. Võib ka nii, et vahustad toasooja või eraldi ja siis lisad toasoojale siirupile. Kõige viimasena lisa jahu ja sega ühtlaseks. Jaga taigna kogus pooleks ja paki eraldi toidukilesse või kilekotti ja jäta vähemalt üleöö külmkappi. Säilib väga hästi külmkapis 2 nädalat. Piparkookide valmistamiseks võta tainas paar tundi enne külmkapist välja toatemperatuurile, et see pisut pehmeneks. Võta umbes 1/3 tainast ja rulli küpsetuspaberil õhukeseks (umbes 0,5-0,7 mm) ning vormi piparkoogid. Nö vormide vahed korja noa otsa või hambatiku abil üles ja mätsi kokku, et see rullida järgmisele küpsetuspaberilehele uute piparkookide vormimiseks. Küpseta 180 kraadi juures (pöördõhurežiimil) 7-8 minutit.
 
 
Tähelepanekud:
- retsept töötab ka 250 gr võiga, kuid sel juhul kasuta 600 gr jahu.
- karamellisema maitse armastajal tuleks siirupit koos maitseainetega kuumutada vaiksel tulel u 8-9 minutit.
- kui tainas hakkab kleepuma rullimisel taignarulli külge, siis võta lisa küpsetuspaberileht ning kata sellega rullitav tainas ja rulli nüüd edasi. Vanakooli meetodit ehk jahu lisamist kasutades jäävad viimased piparkoogid lihtsalt väga kõvad ja ei ole enam mõnusad krõbedad-muredad.
- tavaahju puhul, millel ei ole võimalik kasutada pöördõhurežiimi, küpseta 190-200 kraadi juures 7-9 minutit. Kui servad hakkavad juba tumenema on viimane aeg piparkoogid ahjust välja võtta. Liiga tumedaks küpsetades jääb kõrbenud mekk juurde.
 
 
Glasuur:
 
15 g kuivatatud munavalget (albumen) (FunCakes´i oma näiteks)
85 ml keedetud toasooja vett
455 gr tuhksuhkrut
2-4 spl sidruni mahla (ca 1/2-1 värske sidrun)
 
Mõõda mikserikaussi vesi ja kaalutud ning sõelutud munavalge. Sega korra mikserilabaga läbi ja jäta seisma vähemalt 3-4 h. Pärast seismist mikserda munavalge veelkord läbi ja  lisa kaalutud ning sõelutud tuhksuhkur osade kaupa. Mikserda ühtlase segu saamiseni. Nüüd lisa järk-järgult värskelt pressitud  ja läbi tiheda sõela kurnatud sidrunimahl. Segu on valmis, kui lusikaga kausi ühest servast teise tõmmates vajub nö vagu ühtlaseks tagasi 20-25 sekundi jooksul.
 
Glasuur, mis läheb täitmiseks, vedelda veega, lisades keedetud jahutatud vett teelusikatäie kaupa.
Õige konsistents on siis, kui vagu vajub ühtlaseks tagasi 6-8 sekundi jooksul.
 
Tähelepanekud:
- oluline on sõeluda munavalge enne vee hulka lisamist, nii väldid tükkide tekkimist.
- juhul, kui valmis glasuuris on ikkagi tükid sees, siis on ainus päästja tihe sõel. Glasuur tuleb sel juhul läbi sõela ajada.
- parima tulemuse saavutamiseks tee glasuur eelmisel päeval valmis ning vahetult enne kasutamist sega veelkord läbi - nii väldid õhumulle, mis hiljem katkestavad ühtlase voolavuse pritskotist või ühtlaselt sileda glasuuri tekkimist.
- kauss, milles hoiad glasuuri, kata kas kaanega või glasuuriga töötamise ajal kokkuvolditud märja  käterätikuga, nii väldid glasuuri kuivamist.
- toore munavalge kasutamisel on rusikareegel 2 munavalget ja 500 gr tuhksuhkrut.
- söödavatel piparkookidel tasuks eelistada kas munavalgepulbrist tehtud glasuuri või poest ostetavat glasuuri.
 
Piparkoogi maja:
Taigna kulu nii piparkoogi maja kui ka muu (kitsed, jänesed, kuused, rong, piparkoogimehike ja -tüdruk ning lumememmed) tegemiseks sh varudetailid (eriti maja puhul) on ca 1 -1,2 kg. Kogus sõltub sellest, kui paksud detailid teha. Pildil olevad kitsed, jänesed, kuused, piparkoogimehike ja- tüdruk ning lumememm on tehtud 1,5-2 mm paksuselt rullitud taignast. Rongi ja maja detailid aga 2-3 mm paksusest taignast.
 
Maja valmistamiseks kasutan vormi, mille soetasin juba mõned head aastad tagasi Prismast ja näeb välja see selline -
 
Vormi välisraami suurus vastab A4 formaadile. 
Rulli tainas küpsetuspaberile lahti ja vajuta majavorm sellele, et tainas läbi lõikuks. Eemalda vorm. Kui mahub, korda sama majavormiga. Maja jaoks on vajalik 2 korda vormida detailid ning lisaks tee üks vormimine varuks. Äärtesse tee kitsed (5), jänesed(2), kuused(5), lumememmed(2), piparkoogipoiss (1) ja -tüdruk (1). Kui on olemas linnuvorm, siis ka linnud - soovi korral. Küpseta detailid nagu ülal piparkookide retsepti juures viidatud. Jahuta. Pildil olevad linnud on tehtud ainult glasuurist.
 
Tähelepanekud:
- maja tegemiseks ei pea kasutama eelpool kirjeldatud piparkoogitaigna retsepti, küll aga tuleb silmas pidada, et maja saab teha sellisest taignast, mis oluliselt (st peaaegu üldse) ei kerki.
- kui kardad detailide purunemist, siis tee maja detailid pisut paksemad, kuid sel juhul on taigna kulu pisut suurem ning küpsemisaeg veidi pikem.
 
Maja detailide kaunistamine:
Vali välja sobiv muster, mille soovid maja katusele või/ja seintele kanda. Nüüd tuleb ära lugeda, kui palju jooni on selleks vaja detailidele tõmmata nii horisontaalis kui vertikaalis. Joonte tõmbamiseks kasuta tüllet (ehk otsikut) nr 1 ning väikest pritskotti. Pane kotti 1-1,5 teelusikatäit glasuuri. Alusta katuse detailidel äärt ümbritseva joone tõmbamist ning seejärel horisontaalsete joonte tõmbamist. Kui ühtepidi on jooned valmis, siis tee vertikaalsed jooned. Valmis ruudustik (vajab veel harjutamist:))-
 
 
nägi välja selline. Kui ruudustik on valmis ühele või mitmele detailile, hakka mustrit peale kandma, täpitades mustrit ruudustikku. Jälgi, et muster jääks kenasti sümmeetriliselt. Pärast mustri peale kandmist täida ära glasuuriga ülejäänud detail või detailid. Valmista selleks ette piisav kogus vedelamat glasuuri. Täida teine pritskott glasuuriga ja lõika ots maha (siin ei ole tüllet vaja). Alusta glasuuriga täitmist detailidel põhimõttel väljapoolt sissepoole.
 



Jäta detailid kuivama.
 
Kaunista maja teised detailid vastavalt oma soovile või välja valitud mustrile. Kaunista/värvi ka muud detailid - kitsed, jänesed, lumememmed, piparkoogimehike ja -tüdruk, kuused ja rong. Värvilise glasuuri saamiseks on kasutatud toiduvärve. Piparkoogirongi tegemisel on kasutatud sellist vormi . Seega, ilma vormita on keeruline teha, kui ise väga hea kunstniku käega ei ole. 
 
Selleks, et kogu kompositsioon kenasti kokku saaks on vaja mingit alust. Vabalt võib teha seda ka piparkoogitaignast (eelnevalt küpsetatud). Antud juhul on kasutatud väga suurt tordialust (12 mm paksust) läbimõõduga 457 mm. Esimese kihina on kantud martsipan (parim enne möödunud, kuid töötas veel) (sobib ka suhkrumass) ning kinnitatud veega. Teise kihina oli kantud palettnoa abil glasuur, kuna martsipan oli naturaalset värvi, mitte valge.  Ettevalmistatud alus jäta kuivama järgmise päevani. Oluline on jälgida, et pind jääks sile - vähemalt maja alune koht. Kui kõik detailid on kuivanud hakka maja kokku panema. Maja kokkupanemisel võib kasutada karamelli või glasuuri. Antud juhul on kasutatud glasuuri. Pane esmalt üks külg ja ots kokku. Ja siis teine külg ja ots. Kui need on kuivanud veidi, siis paned sisuliselt kaks L-kujulist detaili omavahel kokku. Jäta kuivama - st detailid on fikseerunud ja enam ei liigu. Nüüd tõsta maja (mis on hetkel veel katuseta) hetkeks külili ja pritsi glasuuriga kogu majaalune kontuur, mis kinnitub alusele. Tõsta maja koheselt alusel eelnevalt märgitud kohale. Jäta kuivama. Samal ajal nö kleebi glasuuri abil muud detailid - jänesed, kitsed, lumememmed, kuused, piparkoogipoiss ja -tüdruk. Nüüd kui maja on alusel täielikult kuivanud, siis kleebi glasuuriga maja katus - see on kõige raskem ja keerulisem osa. Tee seda ettevaatlikult, et ei suruks maja laiali või katusedetaile katki. Mõlemad katusedetailid tuleb kleepida korraga ja hoida pisut aega (ise hoidsin 6-7 min), et glasuur hakkaks juba kuivama ja katus ei vajuks laiali. 
Kui on soov saada sile aluspind nagu pildil, siis tuleb kogu kompositsiooni alus vedela glasuuriga täita ühe korraga, st ühest pritskotist. Samas on suure kotiga raske pääseda kitsastesse kohtadesse, selleks pritsi sellistesse kohtadesse glasuuri veidi rohkem ja abista laiali valgumist hambatikuga või muu sellise asjaga. Kui on soov tekitada järv, siis tuleb jäta sobiv koht glasuurimata, st jäävad servad.
 
Tähelepanekud:
- et täidetud pritskoti tülle ots ära ei kuivaks, pane lähedusse kõrgem pits, mille põhja on asetatud veega niisutatud pabersalvrätiku tükk. Asetades pritskotti vahepeal pitsi, saad kätt puhata ja hinge tõmmata:)
- sirgete joonte tõmbamisel on abiks, kui panna detaili alla ruuduline paber nii, et üks serv ja külg on täpselt asetatud ühe ruudu külgedega. Esmalt tõmba joon iga ruudu joone järgi ja pärast iga joone vahele veelkord joon, st sisuliselt jagad ruudu pooleks. Vertikaalsete joonte tõmbamisel käitu samuti, st esmalt ruudu järgi jooned ja siis vahejooned, nüüd näed, et oled ruudu jaganud neljaks, nii peabki.
- kui mõni horisontaalne joon katkeb, siis kasuta hambatikku ja korja see üles, et teha uus joon. Vertikaalsete joonte tõmbamiseks peaks olema saavutatud juba mingi rütm ning piisav surve glasuuri pritskotile, et vältida joonte katkemist. Nüüd on joonte parandamine väga keeruline.
- detailid, mis katad ühtlase glasuurikihiga, tuleb eelnevalt ääristada, nii väldid glasuuri maha valgumist.
- detaile vedelama glasuuriga täites arvesta, et glasuuri jätkuks terve detaili täitmiseks. Kui jätkub vaid poole jaoks ja kohe ei ole võtta teist täidetud pritskotti, siis jääb vahejoon näha.
- lase glasuuritud detailidel kuivada üleöö.
 
Jää on tekitatud 2016.a Oma Maitse Rita Osa poolt kirja pandud retsepti järgi. Tänud retsepti eest! NB! Algses retsepti kirjelduses kastrulisse õli ei lisatud.
 
Suhkrujää:
62,5 ml vett
100 gr suhkrut
32,5 gr glükoosi
0,5 tl toiduõli fooliumi määrimiseks
 
Kata ahjuplaat fooliumiga ja õlita see köögipaberi abil ühtlaselt. Mõõda kastrulise vesi, suhkur, glükoos ja toiduõli (0,5 tl). Aja keema ja keeda keskmisel-kõrgel kuumusel kuni segu vahutab ja suhkrutermomeetriga mõõtes tõuseb kuumus 150 kraadini. Kalla segu koheselt fooliumiga ettevalmistatud ahjuplaadile. Kalluta plaati, et suhkur laiali valguks. Lase jahtuda vähemalt toatemperatuurini ja lõika siis kääride abil või murra sobiva kujuga tükk.
 
Kui soovid, et jää alt kumaks sinist vett, siis tuleb jää alune osa pintseldada sinise toiduvärviga. Jäta kuivama mõneks tunniks kuni üle öö. Pärast kuivamist kata värvitud koht sobiva kujuga jäätükiga. Servad kinnita jällegi glasuuriga ajades seda pintsli abil laiali justkui jäält ära lükatud lumi.
 
Tähelepanekud:
- pulber toiduvärvi lahusta paaris tilgas viinas.
 
 
Nüüd kleebi maja katusele korsten. Maja katuseharjale pritsi suuremast sakilise otsaga tüllest glasuur. Soovi korral tee sama tüllega ka aluse ääred, alustades kompositsiooni tagant. Vajadusel  ja/või soovi korral kaunista veel täiendavalt oma kompositsiooni.
 
Arvesta, et kogu töö on väga ajamahukas ja vajab kuivamiseks aega. Alusta tööga juba advendiaja alguses, nii jõuad õigeks ajaks valmis. Tunne rõõmu tehtud tööst ja lase sel kaunistada oma kodu! Kauneid jõule!

esmaspäev, 12. detsember 2016

Piparkoogid

Sel hooajal olin julgem kui varasematel ja astusin pisut oma tavapärase retsepti kasutamise rajalt veidi kõrvale. Miks? Sellepärast, et retsept mida kasutan juba 2007.a  on küll väga hea, kuid hing ihkas proovida ka teisi. Lisaks oli soov teha sel aastal ka pisut keerulisemad kaunistused, kui seda tavaliselt olin teinud.
2015.a detsembrikuu ajakirjas Oma Maitse ilmus Shvea Järveti artikkel pitsiliste käsitööpiparkookide kohta. Kui imeilusad need on! Seal samas oli ka apelsiniõhatusega piparkoogitaigna retsept, mis tundus huvitav ja nii saigi seda proovitud. Ei tea, kas ruumipuuduse või mõnel muul põhjusel on retsepti töökäigu kirjeldus saanud lühike ja seetõttu ka ebamäärane. Ma ei kahtle piparkoogi maitses, kuid sellisel kujul, nagu trükitud retsept oli, maitsesid paraku piparkoogid nagu tavalised küpsised - ei värvi, ei maitset ja lisaks sellele tõmbusid küpsetades ka kokku, st. väiksemaks... Kahjuks või õnneks, kadusid need kellegi kõhtu enne, kui olin valmis pilti tegema.
Järgmisena oli soov proovida teha ise kõrvetatud suhkruga. Retseptiks valisin siin blogis esitatu. Äädika lisamine tundus küll kahtlane alguses, aga mõtlesin, et ok, proovin. Tänud retsepti eest! Midagi ei ole öelda, maitsesid tõesti väga head! Kui tumedat siirupit ei ole saada, siis sobib see retsept väga hästi! Ja muidugi ei saanud ma jätta proovimata sama retsepti rukkipüülijahuga - said väga head piparkoogid. Kuna varasemalt olin teinud Santa Maria piparkoogimaitseainega ja see väga meeldis, siis lisasin mõned maitseained juurde algupärasele retseptile, need siis märgitud, et soovi korral lisada.
Pidil olevad piparkoogid on tehtud rukkijahuga, kaunistatud munavalgepulbriga tehtud glasuuriga ning läksid heategevuslikule kadripäeva laadale.

Retsept  (u 1 kg tainast)

300 gr suhkrut
1,3 dl keeva vett
150 gr võid
450 gr jahu (või 225 gr nisujahu ja 215 gr rukkipüülijahu)
1 tl söögisoodat
1/8 muskaatpähklit - soovi korral
1 tl nelki
0,25 tl vürtsi - soovi korral
0,25 tl jahvatatud pipart - soovi korral
1 tl kaneeli
0,5 tl jahvatatud kardemoni
0,5 tl jahvatatud kuivatatud ingverit
2 tl jahvatatud pomerantsikoort - soovi korral
1 spl hapukoort
1 tl äädikat (30%)
1 muna

Kaalu paksupõhjalisse potti (soovitavalt kõrgemat sorti ja segamiseks kasuta pika varrega silikoonlabidat/spaatlit) suhkur ja lase sulada (keskmine temperatuur pliidil), kuni värvus muutub tumeoranžiks- helepruuniks ja suhkur hakkab mullidega keema. Alanda kuumust poole väiksemaks (või tõsta hetkeks üldse tulelt ära) ja hakka, sel hetkel vähel haaval keeva vett suhkru hulka valama.   Ettevaatlik tuleb olla, kuna suhkrutemperatuur on kõrgem kui vee oma, mistõttu tekivad pritsmed.  Lisa siirupile kõik maitseained ja kuumuta vaevu keevana 3-4 minutit. Lase jahtuda (u 60 kraadini - tunned, et on soe aga ei põleta enam) ja lisa siis kuubikuteks lõigatud või. Sega, kuni või on sulanud ja segu täielikult emulgeerunud. Lase jahtuda toatemperatuurile. Lisa segule lahtiklopitud muna, hapukoor ja äädikas. Sega korralikult läbi. Kui soovid teha nisujahuga ja rukkijahuga piparkooke, siis jaga nüüd jahtunud segu pooleks  ja ühele osale lisa soodaga segatud rukkijahu ning teisele poolele soodaga segatud nisujahu. Kokku segatud taignad jäävad esialgu pehmemad kui rullimisvalmis poetainas, kuid külmkapis taignad tahenevad. Paki valmis segatud taignad toidukilesse ja jäta paariks päevaks külmkappi seisma - maitsestuma. Küpseta 180  (pöördõhk) kraadises ahjus 7-8 minuti. Tahkeks muutuvad piparkoogid jahtudes.

Tähelepanekud:
- juhul, kui kõiki vürtse/maitseaineid ei ole jahvatatud kujul saada, siis mõõda ained välja ja jahvata kas kohviveskis või purusta uhmris või lihtsalt pudrunuiaga ning sõelu läbi peene sõela. Suuremad tükid purusta uuesti ja sõelu läbi sõela.
- rukkijahuga tainas jäi tumedam kui nisujahuga tainas.
- rukkijahuga tainas võib jääda vormide külge, selle vältimiseks nö kasta vormi lõikeosa jahu sisse ja vormi siis piparkooke edasi.
- rulli piparkoogitainas laiali küpsetuspaberil või silikoonmatil, et ei peaks vormitud piparkooke eraldi plaadile tõstma, nii väldid vormituks muutumist. Vormitud piparkookide nö vahed korja noa või hambatiku abil ära, mätsi kokku ja rulli järgmisele küpsetuspaberilehele laiali.
- taigna kleepumist taignarulli külge saab vältida, kui kasutada rullimisel kas lisa küpsetuspaberit või toidukile. Võib kasutada ka jahu, kuid sellisel juhul muutuvad viimased piparkoogid kõvemateks kui seda olid esimestena valmistatud.
- taigen, mille rullimisel on kasutatud jahu, tuleks tarvitada, st küpsetada ära kohe, mitte jätta nt järgmiseks päevaks küpsetamiseks, sest see muutub külmkapis seistes kõvaks ja järgmisel rullimisel hakkab hoopis murenema, kuna täiendava jahu lisamisel on kaotanud oma elastsuse.

reede, 9. detsember 2016

Gluteenivabad piparkoogid

Kuna on advendiaeg, siis on paslik panna kirja piparkoogitaigna retseptid. Seekord küll gluteenivabad. Retsept on leitud juba eelmisel hooajal, aga et lihtsalt kaotsi ei läheks, panen selle siia kirja. Retsepti autor on Lia Virkus ja avaldatud siin . Tänud retsepti eest! Maitse oli väga hea!

Taigen:
1 dl pruuni suhkrut
1 dl tumedat suhkrusiirupit
2 tl kaneeli
1 tl ingverit
1 tl kardemoni
0,5 tl jahvatatud nelki
125 gr võid
1 muna
1 apelsini riivitud koor
300 gr tatrajahu
1 tl küpsetuspulbrit
määrimiseks 1 muna soovi korral

Glasuur
1 munavalge
3 dl tahket mett või tuhksuhkrut (suhkrule lisa ka 1 tl sidrunimahla)

Kuumuta siirup ja suhkur potis keemiseni ning lisa maitseained. Lisa ka või ja kuumuta segades, kuni või on sulanud. Sega jahu küpsetuspulbriga läbi ning lisa koos muna ja riivitud apelsinikoorega väheke jahtunud siirupile. Sega ühtlaseks tainaks, lase jahtuda ja keera toidukilesse. Hoia vähemalt üle öö külmkapis.
Rulli tainas jahuga ülepuistatud laual laiali ja vormi meelepärase kujuga piparkoogid. Soovi korral määri pealt lahtiklopitud munaga. Küpseta 200 kraadises ahjus 7-10 min, olenevalt piparkookide suurusest. Lase jahtuda.

Glasuuri jaoks sega munavalge meega, kuni saad kreemja glasuuri. Olenevalt munavalge suurusest on ka mee või suhkrukogus erinev. Kaunista piparkoogid glasuuriga ja jäta kuivama.

Tähelepanekud:
- kindlasti tasub proovida teha toortatrajahuga. Tavalise tatrajahuga jääb maitse kergelt "liivateraline".
- tainas tasub rullida küpsetuspaberile ja seejärel vormida piparkoogid ning nö vormi vahekohad ära korjata, uuesti palliks vormida ja järgmisele paberile lahti rullida.
- kui tainas kipub kleepuma rulli külge, aga jahu lisada ei soovi, siis kata rullitav tainas teise küpsetuspaberilehega või toidukilega kuni oled saanud sobivalt õhukeseks, et piparkooke vormida.


teisipäev, 6. detsember 2016

Opera kook pistaatsipähklite ja šokolaadiga

Jah, tõesti Opera kook, mida nii kaua  aega olin tahtnud proovida teha. Miks? Ei oskagi öelda. Seltskond oli olemas ja koogitegu saigi alata. Kahjuks peab ütlema, et pilt näeb oluliselt parem välja, kui koogi maitse oli...:( Külalistele küll maitses - viisakusest kiideti:), aga ise olen väga kriitiline. Selge on see, et sellisel kujul kook kordamisele ei lähe, mistõttu ka retsepti lisada ei saa enne, kui on tehtud parandused maitse osas. Algretsept pärineb W.Curley raamatust Šokolaadi meistriklass.

Nüüd on Opera koogi retsept tuunitud ja asub Minitordid Eesti Vabariigi 99. aastapäevaks all.

Krüsanteemid

 
Sügis on krüsanteemide aeg. Ilusad suured lopsakad õied või veidi väiksemad. Ja need puhtad värvid. Nägin vorme (mis kahjuks osutusid suhteliselt kehvadeks, sest ei jäta puhast lõikeserva) ja oligi mõeldud ning töö alanud. Teadsin küll, et nii netis kui raamatutes on väga professionaalsed tegijad soovitanud kasutada hoopis silikoonvorme, aga soov teha ise oli tohutu:).
Töö käigus selgus, et päris nii lihtne vist ikkagi ei ole. Eriti siis, kui sul on ees päris lill. Tahtejõud võitis! Uurisin ka netist kuidas on tehtud. Suureks abiks oli see leht, kus oli tehtud küll ilma vormideta, aga südamiku tegemisel oli see oluline. Südamik saigi tehtud viidatud lehel näidatud õpetuse järgi ning suuremad kroonlehed vormidega. Töö on väga detailide rikas, mistõttu kulub nokitsemiseks üpris palju aega.
Värvimine läks suhteliselt kiirelt, vajalik oli vaid pika pintsliosaga pintslit. Järgmine kord teen lehed ka juurde, kui leian sobivad vormid.