Sel hooajal olin julgem kui varasematel ja astusin pisut oma tavapärase retsepti kasutamise rajalt veidi kõrvale. Miks? Sellepärast, et retsept mida kasutan juba 2007.a on küll väga hea, kuid hing ihkas proovida ka teisi. Lisaks oli soov teha sel aastal ka pisut keerulisemad kaunistused, kui seda tavaliselt olin teinud.
2015.a detsembrikuu ajakirjas Oma Maitse ilmus Shvea Järveti artikkel pitsiliste käsitööpiparkookide kohta. Kui imeilusad need on! Seal samas oli ka apelsiniõhatusega piparkoogitaigna retsept, mis tundus huvitav ja nii saigi seda proovitud. Ei tea, kas ruumipuuduse või mõnel muul põhjusel on retsepti töökäigu kirjeldus saanud lühike ja seetõttu ka ebamäärane. Ma ei kahtle piparkoogi maitses, kuid sellisel kujul, nagu trükitud retsept oli, maitsesid paraku piparkoogid nagu tavalised küpsised - ei värvi, ei maitset ja lisaks sellele tõmbusid küpsetades ka kokku, st. väiksemaks... Kahjuks või õnneks, kadusid need kellegi kõhtu enne, kui olin valmis pilti tegema.
Järgmisena oli soov proovida teha ise kõrvetatud suhkruga. Retseptiks valisin siin blogis esitatu. Äädika lisamine tundus küll kahtlane alguses, aga mõtlesin, et ok, proovin. Tänud retsepti eest! Midagi ei ole öelda, maitsesid tõesti väga head! Kui tumedat siirupit ei ole saada, siis sobib see retsept väga hästi! Ja muidugi ei saanud ma jätta proovimata sama retsepti rukkipüülijahuga - said väga head piparkoogid. Kuna varasemalt olin teinud Santa Maria piparkoogimaitseainega ja see väga meeldis, siis lisasin mõned maitseained juurde algupärasele retseptile, need siis märgitud, et soovi korral lisada.
Pidil olevad piparkoogid on tehtud rukkijahuga, kaunistatud munavalgepulbriga tehtud glasuuriga ning läksid heategevuslikule kadripäeva laadale.
Retsept (u 1 kg tainast)
300 gr suhkrut
1,3 dl keeva vett
150 gr võid
450 gr jahu (või 225 gr nisujahu ja 215 gr rukkipüülijahu)
1 tl söögisoodat
1/8 muskaatpähklit - soovi korral
1 tl nelki
0,25 tl vürtsi - soovi korral
0,25 tl jahvatatud pipart - soovi korral
1 tl kaneeli
0,5 tl jahvatatud kardemoni
0,5 tl jahvatatud kuivatatud ingverit
2 tl jahvatatud pomerantsikoort - soovi korral
1 spl hapukoort
1 tl äädikat (30%)
1 muna
Kaalu paksupõhjalisse potti (soovitavalt kõrgemat sorti ja segamiseks kasuta pika varrega silikoonlabidat/spaatlit) suhkur ja lase sulada (keskmine temperatuur pliidil), kuni värvus muutub tumeoranžiks- helepruuniks ja suhkur hakkab mullidega keema. Alanda kuumust poole väiksemaks (või tõsta hetkeks üldse tulelt ära) ja hakka, sel hetkel vähel haaval keeva vett suhkru hulka valama. Ettevaatlik tuleb olla, kuna suhkrutemperatuur on kõrgem kui vee oma, mistõttu tekivad pritsmed. Lisa siirupile kõik maitseained ja kuumuta vaevu keevana 3-4 minutit. Lase jahtuda (u 60 kraadini - tunned, et on soe aga ei põleta enam) ja lisa siis kuubikuteks lõigatud või. Sega, kuni või on sulanud ja segu täielikult emulgeerunud. Lase jahtuda toatemperatuurile. Lisa segule lahtiklopitud muna, hapukoor ja äädikas. Sega korralikult läbi. Kui soovid teha nisujahuga ja rukkijahuga piparkooke, siis jaga nüüd jahtunud segu pooleks ja ühele osale lisa soodaga segatud rukkijahu ning teisele poolele soodaga segatud nisujahu. Kokku segatud taignad jäävad esialgu pehmemad kui rullimisvalmis poetainas, kuid külmkapis taignad tahenevad. Paki valmis segatud taignad toidukilesse ja jäta paariks päevaks külmkappi seisma - maitsestuma. Küpseta 180 (pöördõhk) kraadises ahjus 7-8 minuti. Tahkeks muutuvad piparkoogid jahtudes.
Tähelepanekud:
- juhul, kui kõiki vürtse/maitseaineid ei ole jahvatatud kujul saada, siis mõõda ained välja ja jahvata kas kohviveskis või purusta uhmris või lihtsalt pudrunuiaga ning sõelu läbi peene sõela. Suuremad tükid purusta uuesti ja sõelu läbi sõela.
- rukkijahuga tainas jäi tumedam kui nisujahuga tainas.
- rukkijahuga tainas võib jääda vormide külge, selle vältimiseks nö kasta vormi lõikeosa jahu sisse ja vormi siis piparkooke edasi.
- rulli piparkoogitainas laiali küpsetuspaberil või silikoonmatil, et ei peaks vormitud piparkooke eraldi plaadile tõstma, nii väldid vormituks muutumist. Vormitud piparkookide nö vahed korja noa või hambatiku abil ära, mätsi kokku ja rulli järgmisele küpsetuspaberilehele laiali.
- taigna kleepumist taignarulli külge saab vältida, kui kasutada rullimisel kas lisa küpsetuspaberit või toidukile. Võib kasutada ka jahu, kuid sellisel juhul muutuvad viimased piparkoogid kõvemateks kui seda olid esimestena valmistatud.
- taigen, mille rullimisel on kasutatud jahu, tuleks tarvitada, st küpsetada ära kohe, mitte jätta nt järgmiseks päevaks küpsetamiseks, sest see muutub külmkapis seistes kõvaks ja järgmisel rullimisel hakkab hoopis murenema, kuna täiendava jahu lisamisel on kaotanud oma elastsuse.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar