Sünnipäeval pakutakse tavaliselt ikka torti või kooki ja kes ei tahaks Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul torti süüa? Ajaliselt varasema tähtpäeva tordi tegemise võtsin ette ajendatuna nami-namis toimuvast tordivõistlusest. Seekord sai tehtud minitordid (läbimõõduga 5,5 cm). Olen oma retseptikogule võlgu Opera koogi retsepti, mistõttu oli väga lihtne valida, millisel ainel minitordid teha. Retsept on nüüd tuunitud:). Minitordid said seepärast, et need on midagi teistsugust, kui tavaliselt harjunud oleme. Tööd on küll minitortide kokkupanemisel rohkem, kuid tulemus on seda väärt. Kuigi Opera koogi puhul oleme harjunud, et tegemist on koogiga, siis arvestades selle tegemise keerukust (võrreldes meie mõistes kookidega stiilis segan kokku ja ahju või külma tahenema) arvan ikkagi, et see annab eesti keele mõistes välja nn "tordi mõõdu". Inglise keeles on lihtsalt mõlemad cake.
Retsept ise on pärit W. Curley raamatust Šokolaadi meistriklass ja kannab nime Opera kook pistaatsiapähklite ja šokolaadiga. Retsepti kogust on mugandatud nii, et sellest saab ühe 18 cm läbimõõduga tordi või 8-9 minitorti (sel juhul laota biskviit 20 cm*36 cm suuruselt küpsetuspaberile ning hiljem lõikad vormiga sealt välja iga minitordi jaoks 3 biskviidiketast). Retsept:
Pistaatsiapähkli-mandlibiskviit
19 gr mandlijahu
60 gr suhkrut
76 gr munavalget (u 2,5 M suuruses muna valget)
32 gr pistaatsiapähklimassi
20 gr tuhksuhkrut
22 gr munakollast (u 1 M suuruses muna kollane)
38 gr maisitärklist
17 gr sulatatud ja jahutatud magedat võid
Kirsiviina siirup
50 ml vett
20 gr suhkrut
40 ml kirsiviina
Pistaatsiapähklitega vahukreem
165 ml piima
1 pikuti pooleks lõigatud vanillikaun
40 gr munakollast (u 2 M suuruses muna kollast)
30 gr suhkrut
17 gr sõelutud nisujahu
60-80 gr kuubikuteks lõigatud toasooja magedat võid
20 gr pistaatsiapähklimassi
Mustsõstra-ganache
120 gr valmis mustsõstrapüreed
24 gr suhkurt
90 gr hakitud piimašokolaadi
90 gr hakitud tumedat šokolaadi (kakaosisaldus 65%)
30 gr magedat võid
Pistaatsiapähklimass
50 gr kooritud ja soolamata pistaatsiapähkleid
1,5-2 tl pistaatsiapähkliõli (või mõnda muud lõhnatut pähkliõli)
Mustsõstrapüree
200 gr (külmutatud) mustsõstraid
20 gr suhkrut
1 tl sidrunimahla
1,5 spl vett
1. Alusta mustsõstrapüree valmistamisest. Pane kõik koostisained, va sidruni mahl, potti ning aja vaiksel tulele keema. Hauta ja sega pidevalt, kuni marjadest eraldub rohkem mahla. Kui marjad on pehmed, tõsta pliidilt pott ja lisa nüüd sidrunimahl. Püreesta segu ning suru läbi tiheda sõela. Säilita kasutamiseni külmkapis.
2. Järgmisena valmista pistaatsiapähklimass. Kaalu valmis pähklid ja purusta kohviveskis. Saadud puru vala kaussi ja lisa õli. Sega kuni ühtlase palli saamiseni. Valmis massi hoiusta külmkapis. Kasutades blenderit pane nii pähklid kui õli korraga ning blenderda ühtlase massi saamiseni.
3. Valmista mustsõstra-ganache. Pane potti mustsõstrapüree ja suhkur ning aja keema. Teise kaussi pane valmis hakitud- kaalutud šokolaadid. Vala kuuma suhkruga püree šokolaadidele ja sega spaatliga ühtlaseks. Lisa pehme või ja sega läbi. Lase jahtuda toatemperatuuril.
4. Valmista pistaatsiapähklitega vahukreem. Pane piim ja vanillikaun potti ning aja keema. Samal ajal klopi kausis kokku munakollased ja suhkur, kuni segu on veidi paksenenud ja heleda värvusega. Lisa jahu ja vispelda ühtlaseks. Lisa munasegule u 1/2 kuumast piimast ja vispelda seni, kuni segus ei ole enam tükke. Kurna läbi tiheda sõela ning vala tagasi potti.
Sega vispliga kuni segu keema tõuseb, keera kuumus väiksemaks ja kuumuta segu veel u 5-6 min. Tõsta pliidilt ja võta vanillikaun välja. Pane segu kaussi ja vahusta mikseriga kuni toatemperatuurile jahtumiseni. Suurenda mikseri kiirust ja lisa nüüd pistaatsiapähklimass ja siis või, kuni see on ühtlaselt segunenud. Kata pealt toidukilega ja jäta külmkappi/jahedasse oma aega ootama.
5. Valmista kirsiviinasiirup. Pane vesi ja suhkur potti, aja keema ja lase jahtuda. Lisa kirsiviin ja pane kaanega karpi. Hoia kasutamiseni külmkapis. NB! Kui sööjateks on nõrgendatud immuunsusega isikud (lapsed, rasedad, vanurid või kroonilised haiged) siis on kaks võimalust- esiteks mitte lisada siirupile kirsiviina, kuid siis peaks kogus olema pisut suurem (vee ja suhkru arvelt) või teiseks, kui siirup läheb keema lisada kirsiviin ning lasta sel paar minutit keeda, et alkohol välja keeks (alkohol aurustub 80 kraadi juures), kuid maitse jääb.
6. Valmista biskviit. Kuumuta ahi 180 kraadini. Joonista küpsetuspaberile 3*18 cm läbimõõduga ringi ning keera paber teistpidi (märgitud pool jääb vastu ahjuplaati; ringi piirjooned kumavad läbi). Klopi mandlijahu, tuhksuhkur, 22 gr munavalgeid ja pistaatsiapähklimass kausis ühtlaseks massiks. Lisa munakollased ja klopi 3-4 min, kuni segu on ühtlane ja hele. Sega juurde maisitärklis ja sulatatud või.
Vahusta ülejäänud munavalged tugevaks vahuks, lisades 2-3-s osas ülejäänud suhkur. Vahusta, kuni oled saanud pehmete tippudega munavalgevahu. Tõsta 1 spl munavalgevahtu eelnevalt valmistatud massi hulka ja sega läbi. Lisa veel 2-3 spl munavalgevahtu ja sega läbi. Nüüd peaks olema juba kergem mass ja saad segada kogu ülejäänud munavalgevahu massi hulka. Laota saadud mass lusika või palettnoa abil võrdselt kolme ahjuplaadil oleva küpsetuspaberil märgitud ringi vahel ära. Küpseta ahjus 5-7 min, sõltuvalt ahjust. Biskviit on valmis kui see on pealt kuldne ja vetrub vajutamisel tagasi. Valva ahju juures - näed biskviidi kerkimist ja siis tagasi vajumist. Kui pealmine kiht jääb stabiilseks on aeg biskviidi küpsust kontrollida, kas käega või siis kokteilitikuga (kui tikk jääb välja võttes puhtaks on biskviit valmis). Võta biskviit ahjust välja ja lase täielikult jahtuda.
7. Kokkupanek. Jahtunud biskviidiketastest märgi uuesti ära 18 cm läbimõõduga kettad (tainas vajus ahjus küpsedes ilmselt mõõtudest veidi väljapoole). Valmista ette lahtikäiv 18 cm läbimõõduga vorm kattes selle sisekülje kas tordikile või küpsetuspaberiribaga ning tõsta serveerimisalusele. Tõsta üks biskviidiketas serveerimisalusele lahtikäiva põhjata koogivormi sisse. Immuta biskviidiketas kergelt siirupiga, kata pealt lusika või palettnoaabil 1/3 mustsõstra-ganache'iga. Hoia u 10 min külmas. Laota ganache'i peale 1/2 kogust pistaatsiapähkli vahukreemi, kata teise biskviidikettaga ja immuta siirupiga ning taas 1/3 ganache'i . Tõsta 10 min külma. Nüüd laota peale teine pool pistaatsiapähkli vahukreemist ja sellele biskviit, mida immuta siirupiga. Kata pealt toidukilega. Lase taheneda üleöö külmkapis. Järgmisel päeval soojenda 1/3 ganache'i ja tõsta lusikaga viimasele immutatud biskviidikihile. Lase u 1 h külmas taheneda enne kaunistamist ja serveerimist. Kaunista meelepäraselt.
Minitortide kaunistused on kõik tehtud kuvertüüršokolaadist - valge, roheline (laimimaitseline) ja roosa (maasikamaitseline). Valge šokolaad on tempereeritud nii tähtede, numbrite kui ka poolkaares korvikeste tegemiseks. Värviline šokolaad on tehtud pritsitavaks ganache'iks.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar