kolmapäev, 26. detsember 2018

Profitroolide assortii

 
 
Sel, 2018.a jõulude ajal, oli meie jõululaual magusaks ampsuks profitroolide assortii ja inglise puuviljakeeks.
Profitroolid olid ise tehtud tavalise keedutaigna retsepti järgi koos krõbeda kattega.
Täidiseks oli nii traditsiooniline ja vaieldamatu lemmik ehk siis kohupiima-vahukoore täidis ning uuteks maitseteks valge šokolaadi ja jõhvika täidis ning tumeda šokolaadi kreem.

Retsept:
Tumeda šokolaadi kreem (jätkub 10-12 profitrooli täitmiseks)

90 gr tumedat šokolaadi
10 gr maisitärklist
30 gr suhkurt
2 munakollast
220 ml täispiima
50 ml 35%-list koort

Haki šokolaad ja sulata vesivannil. Klopi munakollased suhkru ja maisitärklisega heledaks vahuks. Kuumuta piim ja koor potis kuni keemiseni ja vala 1/3 segust munasegule ja sega hoolega. Nüüd vala saadud segu potti tagasi piima-kooresegu juurde ja kuumuta madalal kuumusel pidevalt segades kuni segu pakseneb. See peab muutuma kreemjaks ja läikivaks. Nüüd võta segu tulelt ja vala 1/3 osa kaupa sulatatud šokolaadile ise samal ajal pidevalt segades. Kui ka viimane osa on šokolaadile segatud jäta segu jahtuma toatemperatuurini ja siis tõsta külmkappi täielikult jahtuma. Kasuta jahtunud profitroolide täitmiseks.

Tähelepanekud:
- mida tumedam on šokolaad, seda tugevam jääb šokolaadi maitse. Tumeda šokolaadi võib asendada 1/2 ulatuses ka tavalise piimašokolaadiga - tulemuseks on veidi mahedam maitse.
- jahtumiseks kata kreem pealt toidukilega nii, et toidukile oleks vastu kreemi - nii väldid kondensvee tekkimist toidukilele ja hiljem valgumist kreemile.

Valge šokolaadi- jõhvika täidis (jätkub 10-12 profitrooli täitmiseks)


300 gr jõhvikaid (külmutatud)
40 gr suhkut
250 gr valget šokolaadi
136 gr jõhvikapüreed (u 125 ml)
40 gr võid (toasoe)

Valmista esmalt jõhvikapüree. Pane jõhvikad potti ja purusta saumikseriga püreeks, lisa suhkur ja lase keskmisel kuumusel pidevalt segades keema. Kurna läbi sõela. Sellest kogusest saab 240 gr püreed. Säilita ülejääk sügavkülmas järgmiseks korraks.

Haki valge šokolaad väikesteks tükkideks. Mõõda välja jõhvikapüree ja kuumuta see keemiseni ning vala šokolaadile, sega ühtlase konsistentsi saavutamiseni. Lisa toasoe või ja sega läbi. Parema tulemuse saamiseks kasuta saumikserit. Jäta segu tahenema toatemperatuurile. Ca 45-60 min pärast (olenevalt ruumi temperatuurist) on segu paraja konsistentsiga, et sellega profitroolid täita. Kui soovid pehmemat ja hapukama maitsega täidist, siis lisa jõhvikapüreed veidi rohkem.


teisipäev, 18. detsember 2018

Apelsinimaitseline piparkoogitainas

Juba eelmisel, 2017. aastal, tahtsin proovida apelsinimaitselist piparkoogitainast. Proovisin erinevaid retsepte..... ja kahjuks ei õnnestunud saavutada vähimatki apelsinimekist. Jäin ikka klassika juurde, mis on meie suur lemmik. Samas jäi kuidagi kripeldama, et peaks ikka proovima veel, et kas apelsin annab maitsele juurde või jääb klassika peale.
Sel aastal aga otsustasin, et võtan aluseks oma parima toimiva retsepti (leitud aastal 2007 Delfi naistelehe foorumist, avaldajaks Bubs) ja kohendan seda nii, et saavutan lõpuks soovitud tulemuse. Asi õnnestus! Nüüd on piparkoogid valmis ja veidigi kõrvale pandud, et pühade ajal ka midagi krõbistada oleks:)

Need piparkoogid maitsesid väga hästi ja  tõesti teisiti, kui meie klassikaline retsept. Kindlasti teeme selle järgi veel piparkooke, kuid seda juba järgmisel aastal.

Retsept:
Apelsinimaitseline piparkoogitainas
kogus 760 gr

0,38 dl tumedat suhkrusiirupit
150-200 ml värskelt pressitud apelsinimahla (kokku keedetult 75 ml)
180 gr demerera roosuhkrut
1,5 tl soodat
1/2 tl pomerantsikoort (võib ka ära jätta)
6 gr piparkoogimaitseainet (Santa Maria), kui soovid vürtsisemat, siis lisa 8-10 gr
120 gr võid (toasoe)
330 gr nisujahu (või 270 gr nisujahu ja 60 gr mandlijahu)
2 apelsini peenelt riivitud koor (suured apelsinid)

1. Riivi vahatamata apelsinidelt koor ja pressi välja mahla 150-200 ml. Pane apelsinimahl potti ja keeda kokku, et järgi jääb 75 ml mahla.
2. Lisa potti mahla juurde suhkur, suhkrusiirup, pomerantsikoor, piparkoogimaitseaine ja sooda. Kuumuta madalal kuumusel ca 5-7 min. Sega pidevalt.
3. Jahuta segu u 60 kraadini, lisa või ja sega kuni on sulanud, lisa riivitud apelsinikoor ja sega läbi. Jäta jahtuma, kuni on saavutanud toatemperatuuri.
4. Lisa jahtunud segule nisujahu (või mandli- ja nisujahu segu). Sega korralikult läbi ja pane kas suletavasse säilituskotti või paki toidukilesse ja tõsta külmkappi vähemalt 2-3 päevaks maitsestuma.
5. Rulli tainas küpsetuspaberil ja lõika sobivad vormid välja.  Küpseta ahjus 185 kraadi juures (pöördõhk) 8-10 min.


Tähelepanekud:
- mandlijahuga tainas on oluliselt pehmem ja kleepuvam, mistõttu tuleb rullimisel kasutada kas täiendavalt nisujahu või siis rullida tainas kahe küpsetuspaberilehe vahel. Nüüd tuleks lõigata välja vormid ja siis vormide vahele jääv tainas küpsetuspaberilt ära korjata ja uuesti rullida.
- tulevad krõbedad piparkoogid, kes soovib pehmeid piparkooke tuleks valida muu retsept.
- tainas säilib külmkapis väga hästi.

pühapäev, 16. detsember 2018

Piparkoogiporjekt 2018


2018.a piparkoogiprojekt oli päris töömahukas 2*3 täistööpäeva ja pisut pealegi.
 
Esmalt oli idee valmistada lastega piparkoogimaju. Tegemine, st kaunistamine ja majade kokkupanemine tänu lisa kätepaarile läks "kõigest" 3,5 h alates asjade laiali jaotamisest kuni lõpuks põranda pühkimiseni:). Kõige selle ettevalmistus võttis aega kolm tõsist tööpäeva. Majakomplekte oli tarvis 24 ja mõned varuks, sest tegijal juhtub nii mõndagi. Juhtus aga nii, et kõik olid väga hoolsad ja ettevaatlikud. See, et paar lisadetaili läheb vaja on asjade loomulik kulg. Töörõõm oli laste silmist näha ja eriti uhked olid nad oma kätetööd vanematele näidates ja koju viies.
Kokku kulus projekti ettevalmistamiseks 6,2 kg tainast, 3,5 kg glasuuri, lisaks värvilisi nonparelle, seemneid, "Merekivi" komme, veidi suhkrumassi, karamelli, 24 ettevalmistatud alust, 17 m tsellofaani, hulk küpsetuspaberit ja pritskotte.
Mida andis projekt mulle? Tunde, et ma suudan koostada projekti ja selle ka ellu viia. Tegemise juures tuli arvestada, et osa tainast oleks gluteeni-, muna- ja kaseiinivaba ning osa glasuuri munavaba.
Ettevalmistus oli küll väga töömahukas - ainuüksi taigna rullimisele kulus 6 h, küpsetamisele 4 h, glasuuri valmistamisele 2 h ja pakkimisele 2 h, detailide komplekteerimisele ja pakkimisele 2h, aluste ettevalmistamisele, sh nende kuivatamisele 3 h, materjalide kokku otsimine ja ostmine ning lisaks kogu muu ettevalmistuseks vajalik. Kuna ajavaru oli arvestatud piisav, sai kõik kiirustamata tehtud ja ainus mure oli, et kõigile jätkuks kenasti kaunistusi - jätkus:). Lisaks said nad ise suhkrumassist lumehelbekesi vormida - tekkis lausa organiseeritud järjekord:). Aitäh kõikidele tublidele meisterdajatele!
Näide ühest 6.a poisi tehtud tööst, mis leidis oma koha meie kodus -



Teine projekt, mille idee tekkis juba oktoobris netist leitud üht Londonis 2016.a valmistatud maja nähes oli väga ambitsioonikas - teha valgustusega piparkoogimaja ehk siis nö edasiarendus esialgu nähtust. Tol hetkel ma ei teadnud, et selline maja on nö selle hooaja trend Eestis:). Nüüd, detsembris olen näinud nii kohviku vaateaknal analoogselt üles ehitatud maja kui ka ühe Eesti enda tegija väga sarnast maja.
Mul olid, aga veidi teised plaanid sellega. Projekt jälle väga töömahukas -  projekteerida majad, lõigata need noa abil taignast välja sh iga aknaava, küpsetada, valmistada glasuur ja värvida, glasuurida majad ja kuivatada, lõigata välja "klaasid" akendele, valmistada ette alused, valgustus, sobitada ja "liimida" majad alustele, valmistada majade katused, viimistleda ääred ja lõpuks lisada pintsettide abil väiksed tähed ning saigi valmis. Aega kõigest 3 päeva:).
 
 
Kuna läks juba küpsetamiseks, siis tuli meelde tuletada ja kätt harjutada ka pitsiliste piparkookidega.
 
 
Sellega on suuremad piparkoogi projektid ja küpsetamised minu jaoks sel aastal lõppenud! Jäänud on  vaid apelsinimaitselise piparkoogitaigna "tuunimine" ja kirjapanemine. 
Ilusaid saabuvaid pühi!

teisipäev, 23. oktoober 2018

Tort "Sügis"


Tort, mille idee tuli ajakirja Omamaitse 2018. oktoobrikuu numbrist. Tänud Rita Osale idee eest!
Algselt pidin tegema rullbiskviidi kõrvitsa-laimimarmelaadiga, kuid asjale tuli läheneda ühest hetkest loomingulisemalt. Juhtus lihtsalt nii, et eeldus munade olemasolu kohta oli täiesti vale ja laim muidugi ka. Positiivsemalt vaadates olid aga olemas Vilma šokolaadimuffinipulber ja sidrunid.

Retsept:

Põhi:

1/2 pakki Vilma šokolaadimuffinipulbrit
100 ml vett
50 ml mahedamaitselist toiduõli

Kõrvitsa marmelaad:

400 gr kõrvitsat (puhastatud),
100 gr suhkrut
0,6 dl vett
2 sidruni mahl ja  1 sidruni riivitud koor
4 lehte želatiini (suvel +2 lehte lisaks)

Kreem:

200 gr vahukoort (35%)
300 gr vanilli kohupiimapastat (toasoe)
1/2 sidruni mahl
2 lehte želatiini (suvel + 2 lehte lisaks)

Kaunistuseks:

50 gr värskeid või külmutatud (terveid) punaseid sõstraid.
(Soovi korral võib ka kreemikihi sisse lisada punaseid sõstraid.)
6-8 pistaatsiapähklit hakitud pikuti


Tee esmalt valmis kõrvitsa marmelaad. Puhastatud kõrvits haki tükkideks ning pane potti koos veega ja hauta keskmisel kuumusel kuni kõrvits on pehme. Selleks kulub umbes 30 min.  Pane želatiinilehed külma vette likku. Kui kõrvits on pehme, st kahvliga vajutades lähevad tükid katki, siis lisa potti sidrunimahl ja -koor ning suhkur. Lase keema tõusta. Eemalda tulelt ja püreesta saumikseriga kõrvitsasegu. Lisa paisunud želatiinilehed. Jäta marmelaad jahtuma kattes selle pealt toidukilega (kile on vastu marmelaadi - väldib nn "naha" tekkimist).

Kuumuta ahi 180 kraadini. Valmista ette rõngasvorm kattes põhja ja küljed küpsetuspaberiga. Sega vesi ja toiduõli ning lisa 1/2 pakki Vilma šokolaadimuffinipulbrit. Sega korralikult läbi ja vala ettevalmistatud vormi. Küpseta  u 30-35 min või  kuni puutikuga katsudes jääb tikk puhtaks. Tõsta tordipõhi jahtuma. Jahtunud põhi lõika kaheks kettaks.

Pane valmis tordialus, millele tordi kokku paned.

Pane želatiinilehed külma vette likku. Vahusta vahukoor. Kuumuta sidrunimahl ja lisa sellele želatiinilehed ning sega. Lisa 2 spl kohupiimapastat (toasoe) lahustunud želatiinile, siis lisa veel u 1/3 pakist kohupiimapastat ja sega läbi. Nüüd sega vahukoor ja ülejäänud kohupiimapasta ning viimaks kohupiimapasta-želatiinisegu korralikult läbi.

Tõsta 1 jahtunud põhi alusele, määri sellele 1/3 kõrvitsa marmelaadi ja sellele 1/2 kohupiima-vahukoore segu (lisa soovi korral marjad). Vajadusel lase kreemil veidi külmkapis hanguda. Tõsta teine pool põhjast peale ning korda  - 1/3 kõrvitsa marmelaadi, sellele 1/2 kohupiima-vahukoore segu (marjad) ja kõige peale õhuke kiht kõrvitsa marmelaadi. Tõsta tort vähemalt 6 h külmkappi tahenema.
 

teisipäev, 9. oktoober 2018

Martsipanile joonistamine


Laste sünnipäevatort on alati tore väljakutse - võimalus panna proovile enda senised teadmised-oskused ja õppida käigupealt juurde. Teema leidmine sellises vanuses nagu seda on 3 aastat, ei ole iseenesest keeruline, küll aga teostamine, sest tahaks teha midagi põnevat. Seekord sai otsustatud, et joonistan otse martsipanile ja voolin kuju, hmm.....voolida ma tegelikult ei oska ja joonistada ka mitte.
 
Uurides oma raamatuid ja netis olevaid õpetusi jäin enesele kindlaks ja tort sai  tehtud. Tordi sisuks oli biskviit, vahukoore-, kohupiimakreemi- ja mustsõstra-vaarika püreega ning lisaks vanaema aia mustsõstrad. Katteks martsipan ja ääred kirsimaitselise vahukoorega (kaunistatud ca 2 h enne söömist - pilt tordil ei hakanud kuidagi "sulama"). Tordi suurus  27*31 cm.

Aga nüüd martsipanile joonistamise juurde.
27*31 cm tordi jaoks kulus martsipani 250 gr - veidi jääb järele, kuid see oleneb ka sellest kui õhukeseks martsipan rullida.

Esmalt, joonista ise või vali välja pilt, mida tahad martsipanipinnale teha. Kanna selle kontuurid küpsetuspaberilehele ja tõsta kõrvale. Mudi martsipanimass soojaks, st kui keerad käte vahel, siis enne kui tükk kaheks läheb, see veidi venib, mitte ei murdu. Kui mass on soojaks muditud, rulli soovitud suuruses lahti ja tõsta küpsetuspaberile ning sirgele tasasele pinnale õhu kätte kuivama - u 10-15 min. Kuivamise aeg oleneb ruumitemperatuurist, kuid eesmärk on, et pliiats sellest lausa läbi ei vajuks ja auke ei tekiks. Kui pliiats vajub läbi, lase martsipanil veel kuivada. Pind peab olema veel pehme ja samas tahe, et sellele saab kanda kontuurid ja need jäävad ka näha. Jäta kuivama ka väike nn proovitükk - saad katsuda kui tahe pind on ja lisaks hiljem teha pintsli- ja värviproove. Pärast lahti rullitud martsipani tahenemist aseta sellele pildiga küpsetuspaber ja kasuta nüüd kas harilikku pliiatsit või hambatikku ja joonista kõik küpsetuspaberil oleva pildi jooned üle - eesmärk on saada kontuurid  martsipanile. Jäta kontuuritud martsipanipind kuivama - pind peab olema pealt täiesti kuiv, muidu hajub värv laiali. Kuna tol päeval, mil ma martsipanile joonistasin oli väljas +30 kraadi, siis võttis kuivamine aega 6 h, enne kui sai pintsliga joonistama hakata ja pärast kuivas pilt terve öö. Seega, mõistlik on arvestada ajavaruga. See on ka põhjus, miks ma alustan torditegemist kaunistustest, mitte tordist endast:).
 
Kui martsipani pind on täiesti tahe, siis võid alustada värvimisega. Mina kasutasin pulbervärvi, millele lisasin tilga viina. Kuna mustad kontuurid jäid proovitükil liiga domineerivad, siis otsustasin neid mitte teha ja nii saidki kontuurid lihtsalt pisut tumedamat värvi. Kontuurimiseks võib vabalt kasutada ka söödava värviga pliiatsit. See pilt on tehtud erinevate pintslitega. Värvimisel võiks jälgida põhimõtet, et mis on nö tagapool teed esimesena (tausta pinnad, kontuurid jne)  ja viimasena nn pealmised detailid.
 
Kui pilt on valmis aseta see kuivama, sest joonistamise käigus on muutunud martsipan veidi niiskeks ja seda on väga raske tordile tõsta. Enne, kui pildi tordile paned, kata torditoorik pealt õrnalt võikreemiga ja siis tõsta sellele pilt.
 
Viimasena kaunistasin ääred, mida tol päeval oli väga raske teha ja muidugi kajastus see ka tulemuses, kahjuks.
 
3D kuju on voolitud enda poolt, mida toestab hambatikk- vastasel juhul kukuks kuju lihtsalt pikali.
Lilled ja liblikad on tehtud suhkrumassist.

esmaspäev, 24. september 2018

Banaani-pekaanipähklite kook.

 
 
Ikka juhtub, et kapile on jäänud mõni üleküpsenud banaan. Tavaliselt neid keegi enam ei taha, sest on juba läägelt magusad niisama söömiseks. Smuuti jaoks piisab aga juba ühest. Seekord oli mul neid käepärast tervelt kolm. Nii saigi proovitud uut retsepti, mis oma järge kannatlikult ootas.
Retsept on raamatust M. Turner "Tordikool". Kuna algne retsept on üpris suurele kogusele, sai seda kohendatud/ mugandatud. Kogusest tuleb 9 kooki, mille vormid on suurusega 5*5 cm. Maitsesid väga head ja kuulutati, et võib teinekordki teha:)

Retsept:

250 gr küpseid banaane
37 gr võid
1/2 tl vanillipastat
1/2 tl riivitud apelsinikoort
1 väike lahti klopitud muna
188 gr nisujahu
62 gr suhkrut
1/2 tl küpsetuspulbrit
1/2 tl söögisoodat
4-5 kivideta datlit
62 gr hakitud pekaanipähkleid
30 gr kuldseid sultana rosinaid või kuivatatud jõhvikaid


Kuumuta ahi 180 kraadini.
Suru banaanid suures kausis koos sulavõi, vanillipasta, apelsinikoore ja klopitud munaga pudruks. Sega teises kausis kokku jahu, suhkur ja kergitusained. Lisa kuivainesegule hakitud datlid, pekaanipähklid ja soovi korral kuivatatud puuviljad ning sega läbi. Vala jahusegu banaanisegusse ja sega, kuni tainas on korralikult segunenud. Jaota võrdselt vormidesse ja küpseta 20 min või kuni koogid on pealt kuldpruunid. Lase 5 min jahtuda ahjuplaadil/ metallvormis ja tõsta restile jahtuma.

kolmapäev, 19. september 2018

Tort kõige-kõige vanemale


Pilt ütleb kõik!

Tegemist mustriga kakaobiskviidiga, millele sisuks mustsõstra-vaarika, kohupiimakreemi ja vahukoorest koosnev kreem. Kaunistused valgest šokolaadist.

teisipäev, 18. september 2018

Gluteenivaba keedutainas

Kui paarkümmend aastat tagasi tundus gluteenitalumatus ikka hull haigus, siis täna on see väga tavaline. Loomulikult on täna palju ka selliseid inimesi, kelle jaoks on see rohkem moevärk - a la ma ei söö gluteeni sisaldavaid tooteid. Teisalt on aga väga palju neid ja just lapsi, kelle jaoks on see ikkagi tõsine probleem.  Veel viis aastat tagasi ei olnud meie kaubandusturul nii palju alternatiivseid tooteid kui seda on täna, sama probleem oli retseptidega. Väga palju oli selliseid retsepte, et ....oeh, ausõna oli küsimus, et kas inimene kes retsepti avaldas oma nime all on seda ikka ise proovinud või on lihtsalt tõlkinud.
Püüdes leida sobivaid retsepte ning ikka ja jälle komistada "käkkide" otsa tekitas ikka tõelise umbusu, et kas üldse on olemas normaalseid alternatiive. Täna võib öelda, et kuigi neid on vähe, on need siiski olemas. Seepärast kirjutan retseptikogusse gluteenivaba keedutaigna retsepti, mille leidsin juhuslikult ja mis minu suureks rõõmuks toimis. Retsept on pärit siit. Suured tänud! Tuuletaskud maitsesid väga head!
Õhulised taskud on riisijahuga. Tumedad toortatrajahuga, millega õhulisust aga ei tekkinud.

Retsept:

100 gr võid
1 tl suhkrut
Näpuotsaga soola
100 ml vett
100 ml piim
150 gr täisterariisijahu (kasutasin VeskiMati riisijahu)
4 muna 

Keedutaina valmistamiseks tuleb esmalt potis kuumutada või, suhkur, sool ja vesi. Lase segu keema tõusta ning lisa seejärel piim. Klopi sisse kogu jahu ning keeda tainast madalal kuumusel 5 min. Sega tainast pidevalt, et see poti põhja kinni ei jääks. Kuumutamise lõpuks peaks tekkima tainapall.
Tõsta tainas kaussi ja jäta 5-10 min jahtuma. Lisa tainasse ükshaaval munad. Kui tõstes jääb üles terav tipp, on tainas valmis. Liigne muna – vedel tainas.
Pritsi läbi pritskoti tainapallid. Tipud suru märja näpuga alla, et need küpsemisel kõrbema ei läheks.
Enne ahjupanekut pritsi tuuletaskuid veepritsiga pealt veidi niiskeks. Nii lükkad kooriku tekkimist edasi ning küpsetis kerkib paremini, kuna keedutaina puhul ongi kergitajaks veeaur.
Küpseta  200 kraadi juures 10 min ja seejärel 180 kraadises ahjus veel 20 min. Ära ahjuust küpsetamise ajal ava.
Küpsenud taskutesse torka tikuga auk, et niiskus saaks välja tulla ja jäta veel ahjus ca 10-15 min kuivama.


Karamelliseeritud valge šokolaad

Täna jõuab siia retseptikogusse mitte koogi- või tordiretsept vaid hoopis midagi muud.
Retsepti otsisin puht isiklikust vajadusest, pärast seda kui oli raskusi karamelliseeritud valge šokolaadi leidmisega. Retsepti leidsin siit. Põhjus, miks ma selle eraldi kirja panen on see, et selle valmistamine on tegelikult imelihtne, kuid võtab aega. Kui see on aga kord valmis tehtud, siis saab väga edukalt jahedas, kuivas ja pimedas säilitada (u +15 ( +/- 3) kraadi juures) ning on käepärast võtta.
 
Karamelliseeritud valge šokolaad:
 
340 gr valget šokolaadi (või nööpe) (min 34% kakakovõi sisaldusega)
näpuotsatäis soola
 
 
Kuumuta ahi 120 kraadini.
 
Jaota hakitud/tükeldatud šokolaad küpsetuspaberile ja kuumuta ahjus 10 min.
Võta ahjust välja ja sega puhta, kuiva spaatliga.
 
Jätka küpsetamist 30-60 min, segades iga 10 min järel. Mingil hetkel võib sulanud šokolaad näida tükiline, kuid jätka segamist ja see läheb siledaks ja karamelliseerub.
 
Küpseta, kuni valge šokolaad näeb välja sügav-kuldne-pruun ja maitseb karamelliselt. Lisa nüüd suts soola ja sega läbi. Tõsta jahtuma teisele küpsetuspaberile siludes u 2 mm paksuse kihina paberile. Jahtunult murra tükkideks ja säilita nt minigrip kotis või kaanega purgis.
 
Kui juhtub, et segu on ikka täiesti tükiline ja segamisega ilusaks siledaks ei lähe, siis kraabi segu kaussi ja blenderda läbi enne jahtuma panemist.

kolmapäev, 29. august 2018

Kama-jõhvikatort

Blogi on minu jaoks ikkagi retseptide kodu ja siia lisan need, mida on soov taas ja taas jälle teha või mis tunduvad proovimist väärt või huvitavad. Paljud retseptid on ootamas oma järge, et siia jõuda. Nüüd on saabunud veidi rahulikum aeg aastast ja järgemööda püüan neid kirjutama ka hakata.
 
Täna on augustikuu lõpp, mil ma leidsin ühe testitud ja samas poolikuna oleva retsepti. Sestap tundub naljaks, et jutt on jõuludest. Tegemist on aga tõesti jõuludeks tehtud tordiga. Tort maitses meile väga ja seepärast lisan selle retsepti ka oma väikeste täiendustega siinsesse retseptikodusse.
 
Enne tähtsamaid/suuremaid pühi  ihkab hing teha midagi eriti head, huvitavat, uut, põnevate maitsetega, midagi sellist mida enne ei ole teinud. Kõiki omadusi kokku panna ei ole mõistlik ja tihti vastatakse küsimusele, et : "mida seekord magusaks teeme?" - "midagi sellist, mida juba oleme korra söönud". Minu "ideede pank" ütleb aga selle peale, et liiga lihtne. Sestap ongi nii, et kõik sõltub sellest, kui kiire parasjagu on. Kui tuleb kõik lauale pandav teha samal päeval, siis tuleb  kusagilt veidi järgi anda.... kui soolasega saab kähku, siis on aega magusale pühenduda ja vastupidi. Viimase puhul on eelistatuim variant hoopis see, et magusa teen valmis eelneval päeval.

Seekord sai jõulude ajal tehtud selline tort, mida tõesti varem ei olnud teinud, kuid maitsed tundusid õiged - kama ja jõhvikad. Tean küll, et kama ei ole kõigi pereliikmete lemmik, sest pärast on suu pudi täis.....:), aga seekord öeldi, et väga hea! Tõeline kompliment!

Retsepti juures seekord midagi teisiti ei ole tehtud, sest see tundus nii täiuslik. Aitäh Olgale, kelle blogist retsept pärit on!


Kama-karamelli namelaka /namma-lakka/

50 gr kama
275 gr täispiima (vajadusel veel kuni 25 gr)
15 gr mett
4 gr vanillisuhkrut
4 gr lehtželatiini (2 lehte)
200 gr karamelliseeritud valget šokolaadi
360 gr vahukoort (u 400 ml)
näpuotsatäis soola

Alusta kama-karamellikreemi tegu päev varem. Selleks rösti paksupõhjalises potis kama ja vala sellele peale külm piim. Tõsta pott tulelt, kata toidukilega ja lase tõmmata 30-40 min. Kurna läbi sõela 200 gr maitsestatud piima. Vajadusel lisa puhast piima juurde.
 
Pane želatiinilehed külma vette paisuma u 4-5 min (kuid mitte üle 10 min - laguneb siis lihtsalt ära). Sega maitsestatud piim, mesi, vanill ja sool potis ning kuumuta keemiseni. Tõsta tulelt, lisa želatiin ja vala šokolaadile. Lase 2 min seista ja sega ühtlaseks. Lisa külm koor ja töötle saumikseriga ühtlaseks. Kata kreem toidukilega ja pane külmkappi, et see võiks täielikult jahtuda ja olla külmkapikülm. Ideaalne oleks lasta kreemil seista 24 h.

Kakao-kama biskviit

80 gr munakollast (u 4 tk)
70 gr suhkrut (I)
20 gr nisujahu
30 gr kama
20 gr kakaod (suhkruta)
90 gr munavalget (u 3 munavalget)
30 gr suhkrut (II)
40g sulatatud võid

Vahusta munakollased suhkruga (I) ja munavalged suhkruga (II). Sõelu kuivained kokku. Sega omavahel vahud ja lisa kuivained. Viimaseni lisa või. Kalla tainas 22cm vormi ja küpseta 180 kraadi juures ca 35 min. Lase jahtuda ja lõika 3-ks kihiks.

Kamakrõbedik

70 gr karamelliseeritud valget šokolaadi
4 gr viinamarjaseemne õli
70 gr kamavahvlit*

* kamavahvel
35 gr toasooja võid
35 gr munavalget (u 1 munavalge)
35 gr tuhksuhkrut
18 gr kama
17 gr nisujahu
Vahusta või suhkruga heledaks, kohevaks vahuks. Lisa munavalge ja viimasena jahud. Määri tainas imeõhukese kihina küpsetuspaberile ja küpseta  ahjus 180 kraadi juures kuldpruuniks, u 10 min. Jahuta ja murra tükkideks.

Vahetult enne tordi kokkupanemist sulata krõbediku jaoks šokolaad, sega õliga ja seejärel vahvlipuruga (väiksed tükid, aga mitte "liivapuru").

Jõhvika- confit

150 gr jõhvikaid (sobivad ka külmutatud)
130 gr vett
60 gr suhkrut
3 gr pektiini
1 tl vanillipastat

Keeda jõhvikad veega ning purusta seejärel saumikseriga. Kurna läbi sõela 150 gr püreed - jahuta toatemperatuurile. Sega suhkur pektiiniga. Vanillipasta sega püreega ja seejärel sega juurde suhkru-pektiini segu. Kuumuta keemiseni ja keeda siis 1 min, et aktiviseerida pektiin. Tõsta tulelt ja jahuta toatemperatuurile.

Tordi kokkupanek.

Pane tordialusele esimene biskviidikiht ja silu sellele laiali krõbedik. Tõsta toorik külmkappi kuni šokolaad taheneb. Samal ajal vahusta kama-namelaka tugevaks kreemiks. Tõsta külmkapist toorik välja ja pane krõbediku kihi peale 1/4 kreemist. Seejärel tõsta kreemile peale teine biskviidikiht ning sellele omakorda määri peale 1/2 jõhvika -confit´i, millele omakorda pane peale 1/4 kreemist. Nüüd viimane biskviidikiht, sellele 1/2 jõhvika -confit´i ja ülejäänud kreemiga kata tort nii pealt kui külgedelt. Kaunista vastavalt soovile.

kolmapäev, 18. aprill 2018

Tort Vanaemale



Tänasele sünnipäevalapsele üks veidi teistmoodi tort, kui tavaliselt oleme teinud. Sisuks on brownei põhi, karamelliseeritud riivleiva toorjuustukreemiga (sisu retsept raamatust "Eesti 100 torti " Kristel Kadakas toorjuustu-šokolaaditort "Muhu neiu") ja punased sõstrad. Katteks valgešokolaadi ganache ja martsipan. Hortensia õiekobar on tehtud lillepastast, traadi otsa. Lehed on eraldi. Palju õnne!

esmaspäev, 1. jaanuar 2018

Pitsilised piparkoogid ja 2017.a projekt


 
 
Novembris oli võimalus käia pitsiliste piparkookide koolitusel, mille raames valmis imeilusa kaunistusega piparkook. Tänud juhendajale-  Shvea Järvet! Muidugi võttis see kõik aega, kuid tulemus oli igati väärt!
 
Käsi koolitusel valgeks saadud, tekkis väga hulljulge mõte - sel aastal teen kingituseks lähedastele piparkoogikarbid, mis pealt on pitsiga või pildiga kaunistatud ja sees on omaküpsetatud piparkoogid. Seekord olid küll väikesed abilised piparkookide vormimisel-küpsetamisel.
 
Nii karbid, kui piparkoogid on tehtud kõik sama retseptiga taignast. Kaante valmistamisel on kasutatud munavalgepulbriga valmistatud glasuuri retsepti (veidi all pool).
 
Protsess oli pikk ja võttis omajagu aega - vahepeal tekkis tunne, justkui tööl oleks:). Kuid kõik said õigeks ajaks valmis ja pakitud.  Siin nad on:
 

Põdra välisfilee konjakikastmes

Otsides head retsepti, kuidas teha põdra välisfileed tervena nii, et see maitseks tõeliselt hea, leidsin neti avarustest sellise retsepti. Kuigi see on antud veise sisefilee kohta, julgesin ma teha seda põdra välisfileega.  Retsept pärit siit  blogist.
Maitse on väga hea ja mis peamine - küpseb kiirelt võrreldes tavaliselt tehtava ulukilihaga, mis vajab pikaajalist hautamist. Suures saginas jäi pilt kahjuks tegemata, seega tuleb korrata:)

Retsept:
2-2,3 kg põdra sise või välisfileed  (algselt veise filee)
4 spl oliiviõli
soola
värskelt purustatud musta pipart

Kaste:
2 spl võid (magedat)
1 hakitud šalottsibul
100 ml konjakit (I)
1-1 1/2 tl konjakit (II)
700 ml vahukoort
2-2 1/2 spl Dijoni sinepit
1 tl hakitud värsket tüümiani ( või 1/2 tl kuivatatud)
50 gr riivitud parmesani juustu (Parmigiano Reggiano)
soola, pipart maitse järgi

Võta liha 1h varem külmkapist välja, et see soojeneks toatemperatuurile pisut. Eemalda nähtav valge kiud  ja keera filee õhem ots tagasi nii, et nüüd oleks kogu liha rull ühtlase paksusega. Seo liha u iga 2 -2,5 cm järel kokku, et oleks ilus ühtlane rull. Määri rull 2 spl õliga kokku ja raputa peale soola-pipart, surudes käega maitseaineid liha külge.
 
Kuumuta ahi 230 kraadi pöördõhu režiimil (või 250 kraadini). Pane suur ahjuplaat ahju, millele oled eelnevalt pannud 2 spl oliiviõli ja aja kuumaks, mitte suitsema. Pruunista filee kõik küljed 3-4 min ja eemalda ahjuplaadilt. (Pruunistamist võib teha ka pannil pliidi peal) Puhasta ahjuplaat majapidamispaberiga ja pane plaadile peale rest, millele saad asetada pruunistatud liharulli. Küpseta kuni liha sisetemperatuur on kõige paksemas kohas 60-63 kraadi, u 30-35 min. Võta liha ahjust välja ja tõsta serveerimisalusele või lõikelauale puhkama 10-15 min, kata pealt fooliumiga. Samal ajal valmista kaste.
 
Lihapannile lisa või ja hakitud sibul, kuumuta kuni viimane on pehme ja veidi kuldne (võib teha ka pliidil).  Võta pann ahjust ja vala konjak (I) peale, sega põhjast, et kõik röstjäägid seguneksid ning pane ahju tagasi u 1-2 min.
Sega samal ajal vahukoor ja sinep, lisa pannile ja kuumuta kuni kaste on veidi paksenenud ca 5 min (kaste katab lusika kaba) ja lisa siis riivitud parmesan. Sega kuni kaste on ühtlane. Lülita kuumus välja, lisa konjak (II) ja tüümian. Maitsesta vajadusel soola-pipraga.

Eemalda lihalt nöörid ja lõika u 1,5-2 cm paksusteks viiludeks ning paku koos kastmega. Lisandina paku meelepäraseid köögivilju.

 
Tähelepanekud:
- arvestan ca 1 tl Himaalaja soola 500 gr liha kohta (tavalist lauasoola 0,75 tl).
- Eesti soovitused liha küpsustemperatuuride kohta veiseliha puhul on 55-65 kraadi. Liha peab jääma seest õrnalt roosa, kui on juba pruun, siis on üleküpsenud ja kuiv.
- pildil olev lihatükk ei ole sise-ega välisfilee, vaid kintsutükk u 800 gr, mis on kelmetest puhastatud ja nööri abil rulliseotud (võib täita seest konjakis leotatud kuivataud mustade ploomidega 8-10 tk), kuid küpsetatud samamoodi. Sellisel väiksemal rullil on küpsemisaeg ca 25-30 min 230 kraadi juures pöördõhurežiimil.
- Kui konjakastme tegemiseks aega ei ole, siis võib maitse andmiseks kasta liha u  dl konjakiga (jäi leotatud ploomidest üle) küpsemise ajal.